„Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” – IV Kongres Archiwów Społecznych (24-25 września)
Kiedy: 24-25 września 2021 r.
Gdzie: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i online
Rejestracja: kongres.cas.org.pl
Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Kongresie Archiwów Społecznych, który odbędzie się w dniach 24–25 września 2021 roku. Mamy przyjemność być po raz pierwszy organizatorem tego wydarzenia, przygotowywanego dotychczas przez Ośrodek KARTA. W Kongresie będziecie mogli wziąć udział stacjonarnie – w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – lub online: za pomocą specjalnej platformy internetowej. Rejestracja do udziału w Kongresie – stacjonarnym i online – ruszy w poniedziałek, 23 sierpnia na stronie kongres.cas.org.pl.
Archiwa społeczne są głęboko osadzone w przestrzeni, w której działają. Oprócz systematycznej pracy związanej z gromadzeniem zbiorów, wychodzą naprzeciw swojej społeczności i angażują ją w swoje działania. Hasło tegorocznego Kongresu to „Otwórz archiwum, uruchom społeczność!” Naszym celem jest zachęcanie do otwierania archiwów – nie tylko w sensie zakładania nowych, ale także otwierania się już istniejących na nowe wyzwania związane z projektami w społecznościach.
W ramach Kongresu pokażemy archiwalne projekty realizowane wspólnie z mieszkańcami oraz różne podejścia do dokumentowania mikrohistorii. Dzięki spotkaniom i warsztatom poznacie narzędzia do tworzenia i rozwijania archiwów, wymienicie się doświadczeniami i nawiążecie współpracę z osobami angażującymi się w prowadzone lokalnie działania z zakresu archiwistyki społecznej.
Poznaj program stacjonarny IV Kongresu Archiwów Społecznych >>
Poznaj program online IV Kongresu Archiwów Społecznych >>
IV Kongres zainaugurujemy debatą zatytułowaną „Po co nam archiwa społeczne?”. O korzyściach płynących z archiwów społecznych i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją, dyskutować będą: Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reporterka, prof. Robert Traba – historyk i działacz społeczny, Alicja Wancerz-Gluza – współtwórczyni Ośrodka KARTA oraz Katarzyna Ziętal – dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej. Debatę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge .
W drugim dniu Kongresu oddamy głos przedstawicielom archiwów społecznych, którzy opowiedzą o tym, jak ich działania przyczyniają się do budowania wspólnoty lokalnej i wzmacniania więzi społecznych. Podczas krótkich prezentacji będzie można poznać działalność: Latającego Archiwum Dolnego Śląska, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl, Archiwum Społecznego Sulejówka, Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur, Dźwiękowego Archiwum Kcyni oraz Jednorożeckiego Archiwum Społecznego.
Tego dnia odbędą się też warsztaty na temat opracowania zbiorów, przygotowania podcastów i wystaw (online „O wystawach, czyli jak prezentować fotografie archiwalne”, „Archiwum dźwiękowe w podcaście”, „Kultura w sieci: jak prezentować kolekcje w sieci i docierać do swoich odbiorców?”), dobrych praktyk współpracy ze społecznościami lokalnymi („Granice odpowiedzialności. Etyka w historii mówionej”), tworzenia archiwów społecznych i twórczych działań wokół nich („Warsztat literacki wokół zbiorów archiwów społecznych”, „Metoda KARTY, czyli jak skomponować opowieść z zapisów osobistych i dokumentów”, „Archiwum jako impuls do działań społecznych”, online: „Jak założyć i prowadzić archiwum społeczne”) czy budowania zaangażowanego wolontariatu („Siła sąsiadów – budowanie wolontariatu w archiwach społecznych”, online: „Budowanie zaangażowanego wolontariatu a społeczność lokalna”). Po oficjalnym zakończeniu Kongresu uczestników stacjonarnych zaprosimy do udziału w spacerach po Sulejówku i ogrodzie otaczającym Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz na zwiedzanie wystaw muzealnych.
Aby wziąć udział w IV Kongresie Archiwów Społecznych, zarówno stacjonarnie, jak i online, należy zarejestrować się na stronie kongres.cas.org.pl.
- Rejestracja uczestników stacjonarnych potrwa od 23 do 29 sierpnia lub do wyczerpania miejsc.
- Rejestracja uczestników online potrwa od 23 sierpnia do 24 września lub do wyczerpania miejsc.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Uczestnikom Kongresu w formie stacjonarnej zapewniamy nocleg z 24 na 25 września oraz wyżywienie.
W związku z sytuacją epidemiczną COVID-19 liczba uczestników Kongresu w formie stacjonarnej jest ograniczona. Pierwszeństwo udziału będą mieli reprezentanci archiwów społecznych zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez CAS. Każde archiwum może reprezentować jedna osoba. Zachęcamy do zgłoszenia swojego archiwum przed złożeniem aplikacji do udziału w Kongresie.