Pozdrowienia znad Bałtyku! | Cykl: Ach, jak przyjemnie!
Co: warsztaty dla dorosłych i młodzieży
Kiedy: 5.10.2024 r. (sobota)
Godzina: 15:00
Gdzie: Sala Gdynia
Bezpłatne wejściówki: pobierz >> tutaj
„Ach, morze, nasze morze!
Żadna siła, żadna burza
Nie odbierze Gdyni nam.
Własna flota, choć nieduża,
Strzeże czujnie portu bram.
Morze, nasze morze!”*
Ogłaszamy wydłużenie wakacji! Wracamy wspomnieniami do lata i nadbałtyckich plaż! Zapraszamy Was do wspólnego stworzenia przestrzennych kolaży. Podczas dwugodzinnych zajęć przywołamy zapamiętane nadmorskie krajobrazy, a zainspirowani filmami i muzyką z lat 20. i 30. XX w. będziemy tworzyć trójwymiarowe „kapsuły czasu”.
Gdynia – miasto dumnie określane jako perła II RP, nowoczesny port i ówczesne nasze morskie okno na świat, czy wreszcie po prostu miasto z morza, które zasłynęło niezwykle szybkim rozwojem z wioski rybackiej w nowoczesny ośrodek miejski. Zainspirujemy się zatem gdyńskim architektonicznym modernizmem, sylwetką transatlantyku MS Piłsudski w porcie i oczywiście bielejącymi się żaglami na horyzoncie, by z wykorzystaniem retro dekoracji zamienić wakacyjne zdjęcie w przestrzenny obrazek!
Przynieś swoją ulubioną fotografię i przy archiwalnych filmach oraz międzywojennych szlagierach spędźmy kreatywnie relaksujący czas w miłym towarzystwie! Ach, jak przyjemnie!
Do udziału w bezpłatnych zajęciach zapraszamy dorosłych i młodzież.
Liczba miejsc ograniczona.
Spotkanie odbędzie się w Sali Gdynia (budynek główny, poziom -3).
Czas trwania: około 120 minut.
Prowadząca: Ewa Bielecka, Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
To już drugie spotkanie w ramach mini-cyklu „Ach, jak przyjemnie!”, który zapowiada naszą nową wystawę czasową o turystyce w II RP. Nie jest konieczny udział w kolejnych lub poprzednich zajęciach w ramach mini-cyklu.
Fotografia wykorzystana w kolażu: Gdynia, ok. 1928 r. Źródło: POLONA, Cyfrowa Biblioteka Narodowa.
* Zacytowany tekst pochodzi z pieśni hymnicznej znanej pod tytułem „Morze, nasze morze” (także: „Marynarka Wojenna” lub „Chociaż każdy z nas jest młody”). Słowa i melodia: kapitan oświatowy WP Adam Kowalski (1896-1947), m.in. legionista, dziennikarz i poeta. Pieśń związana jest z tworzeniem Polskiej Marynarki Wojennej oraz budową portu i miasta Gdyni.
Wystawa czasowa pod tytułem „Kulturowe pejzaże II RP”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego