Zajęcia edukacyjne (przedszkola)

 

Lekcje muzealne

 * Długość zajęć staramy się dostosować do potrzeb i możliwości uczestników i uczestniczek. Prosimy o zgłaszanie ewentualnej potrzeby skrócenia zajęć przy ich rezerwowaniu.

Imieniny Marszałka

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego są pretekstem do rozmowy o świętowaniu kiedyś i dziś, prezentach, spotkaniach z bliskimi i towarzyszącej im radości. Dzięki temu przeszłość staje się bardziej konkretna, a przedszkolaki mają szansę zapamiętać nazwisko „Piłsudski” i skojarzyć je z ważnymi wydarzeniami. Oglądając przedmioty z epoki, słuchając muzyki z gramofonu i smakując ulubione słodkości Marszałka, najmłodsi będą mieli okazję poczuć atmosferę imienin w „Milusinie”.

Kto ty jesteś?

Kim jesteśmy? Co sprawia, że czujemy się członkami jakiegoś narodu? Co oznacza dla dzieci słowo „ojczyzna”? Co zrobić, żeby była ona wspólnym domem dla nas wszystkich? Na te i inne pytania odpowiemy, sięgając po współczesną literaturę dla dzieci oraz odwiedzając wystawę stałą. Przedszkolaki zdobędą podstawowe informacje o godle i fladze naszego kraju oraz wytropią symbole narodowe na ekspozycji. Dowiedzą się także, jak wyglądał rodzinny dom Józefa Piłsudskiego i jaki wpływ na naszego bohatera miało patriotyczne wychowanie.

 * temat realizowany także dla uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli krokiet nie do jedzenia, komórki nie do dzwonienia
W czasie zajęć dzieci będą miały okazję poznać i wypróbować dawne gry i zabawy, które cieszyły również córki Józefa Piłsudskiego. Stare zdjęcia, opisy, wspomnienia, a przede wszystkim zabawki z epoki pozwolą nam odtworzyć atmosferę dziecięcych zabaw sprzed stu lat. Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych, które wraz z ojcem stworzyły Wanda i Jadwiga Piłsudskie, będzie inspiracją do dobrej zabawy i szukania przygód w muzealnych przestrzeniach.


Warsztaty specjalne

Z wizytą w „Milusinie”
W czasie warsztatów zwiedzimy wnętrze dworku „Milusin”, odkryjemy tajemnice domu państwa Piłsudskich i dowiemy się, jak wyglądało w nim życie sto lat temu. Udamy się także na spacer do ogrodu i zastanowimy się, czy pełnił tylko funkcję ozdobną. Przyjrzymy się pasiece, roślinom rosnącym w warzywniku oraz uprawie morw. Zastanowimy się, jak mógłby wyglądać nasz wymarzony ogród i – wcielając się w rolę architektów krajobrazu – wspólnie stworzymy makietę takiej przestrzeni.

Grupa uczestnicząca w zajęciach może liczyć maksymalnie 30 osób łącznie z opiekunkami/opiekunami. Ze względów konserwatorskich wejście do dworku odbywa się w dwóch grupach do 15 osób, dlatego prosimy o obecność co najmniej dwóch opiekunek/opiekunów grupy w czasie zajęć.


Lekcje w ogrodzie

Czy kora jest zawsze brązowa? Mali artyści w „milusińskiej puszczy”
To nietypowa lekcja uważności i obserwacji – poznamy historię ogrodu rodziny Piłsudskich oraz przyjrzymy się rosnącym w nim drzewom. Uczestniczki i uczestnicy zajęć przeprowadzą własne badania kolorów pni i podpatrzą, jak są one przedstawiane w dziełach sztuki. Przekonają się, jak wiele odcieni może mieć kora i jak jej barwa zmienia się w ciągu dnia, aby na koniec stworzyć własne rysunki wybranych drzew, skupiając się na ich kolorze