Święto Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 2022
15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Biuro Programu „Niepodległa” i Wojsko Polskie zapraszają do wspólnego, dwudniowego świętowania. 14 i 15 sierpnia 2022 r. czekać na was będą liczne i różnorodne atrakcje na terenie Muzeum i w jego bezpośrednim sąsiedztwie: prezentacja sprzętu wojskowego, pokazy konne i animacje dla dzieci, koncert Teatru Muzycznego Od Czapy i orkiestry dętej Akord z Sulejówka oraz debata naukowa poświęcona sytuacji i wydarzeniom lata 1920 roku. Każdy, kto odwiedzi w tych dniach Muzeum będzie mógł bezpłatnie zwiedzić wystawę stałą (obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasach).
14 i 15 sierpnia 2022 r. (niedziela i poniedziałek)
Wstęp wolny na wystawę stałą
Przez dwa dni, 14 i 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935″. Poznaj Józefa Piłsudskiego jako męża stanu i osobę prywatną, oraz czasy w których żył. Wejście na wystawę będzie bezpłatne, jednak należy pobrać wejściówki dostępne online (na siedem dni przed wydarzeniem) i w kasach (w dniu wydarzenia). Wstęp wolny nie obejmuje dworku „Milusin”.
Godz. 10.00-19.00
Prezentacja sprzętu wojskowego
Obchody Święta Wojska Polskiego nie mogą odbyć się bez wojska! W tym roku będzie okazja do zobaczenia sprzętu wojskowego zapewnionego przez 1. Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej. Podziwiać będzie można m. in. czołg Leopard 2PL, armatohaubicę samobieżną Krab, sprzęt obrony przeciwlotniczej, ale także ćwiczenia saperskie.
W niedzielę i poniedziałek na głodnych czekać będzie muzealna restauracja Adelcia, słodkości będą zaś do kupienia na stanowisku cukierni Babeczki z Sulejówka. Wodociągi miejskie zapewnią natomiast każdemu dostęp do świeżej wody pitnej. Pieski i inne zwierzęta domowe zapraszamy do Strefy Czworonoga przy głównym wejściu do Muzeum.
14 sierpnia 2022 r. (niedziela)
Pokazy konne i animacje dla dzieci
Krechowiacy czyli 1. Pułk Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego zapraszają na całodniowe wydarzenie, podczas którego przybliżą kawalerię polską z okresu odzyskiwania niepodległości. Na wydarzenie składać się będą pokazy konne, atrakcje dla dzieci, koncert piosenek ułańskich i opowieści ułańskie. Więcej o Krechowiakach dowiecie się z ich fanpage’a na Facebooku.
Godz. 11.00-16.00
Gorące lato 1920. Armia w odwrocie. Państwo w kryzysie – debata
Debata naukowa poświęcona wojnie 1920. Tym razem naukowcy zajmujący się tą problematyką nie będą analizowali przebiegu zwycięskiej bitwy warszawskiej, ani strategii Józefa Piłsudskiego, lecz przyjrzą się wnikliwie kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazło się państwo polskie w czasie wojny. Liczba miejsc do uczestniczenia w debacie na żywo jest ograniczona, jednakże będzie można ją oglądać także online. Więcej informacji: Gorące lato 1920. Armia w odwrocie. Państwo w kryzysie – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (muzeumpilsudski.pl)
Godz. 16.20
15 sierpnia 2022 r. (poniedziałek)
Koncert na placu muzealnym
Świętowanie bez muzyki byłoby niepełne, dlatego też zapraszamy na występy Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Akord z Sulejówka.
Teatr Od Czapy podczas swoich spektakli łączy pokolenia poprzez muzykę, śpiew i słowo. Na poważnie i na wesoło, gdyż cenią łzy wzruszenia i szczery uśmiech! Zapraszamy do wspólnego śpiewania z Teatrem, na miejscu dostępne będą bezpłatne śpiewniki.
Tradycje orkiestrowego muzykowania w Sulejówku sięgają 1929 roku, kiedy to powstała Orkiestra Straży Pożarnej. Obecnie zespół składa się z ponad 20 osób i regularnie daje koncerty. 15 sierpnia Akord przedstawi muzykę towarzyszącą drodze do niepodległości Polski.
Koncert będzie transmitowany na żywo online na kanale Youtube Muzeum oraz na fanpage’u Niepodległej.
Godz. 14.00
Żołnierze Niepodległości – prezentacja projektu
Żołnierze Niepodległości to internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Przyjdź i spotkaj się z jej twórcami i opiekunami. Może Twój przodek też znajduje się w bazie portalu?
Zapraszamy!
Ze względu na organizację wydarzenia w dniach 14-15 sierpnia ulica Paderewskiego będzie zamknięta między Aleją Piłsudskiego, wjazdem na plac muzealny.
Organizatorzy