Sztuka w mundurze, czyli plastycy i muzycy z Piłsudskim dla Niepodległej | Cykl: Od-przewodnik

Co: autorski spacer z przewodnikiem
Gdzie: wystawa stała Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935
Kiedy: 11.05.2025 (niedziela)
Godzina: 12:00
Bilety: kup bilet>>
Poznajcie artystów z otoczenia Józefa Piłsudskiego! Autorska ścieżka oprowadzania – tym razem zaprojektowana przez przewodnika Erwina Kozłowskiego – ukaże wrażliwszą stronę Marszałka. Czy rzeźbiarze, malarze, graficy, muzycy i inni uzdolnieni ludzie mogli mieć wpływ na ukształtowanie małego Ziuka? A na wykreowanie legendy najpierw Komendanta, później Naczelnika, czy wreszcie Marszałka i zwycięzcy? Dlaczego tak wielu artystów odnajdziemy pośród legionistów i najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego? No i pytanie o ponadczasowość dzieł: czy plastyczny wizerunek Józefa Piłsudskiego w przestrzeni publicznej stał się wizytówką wyłącznie obozu sanacji II RP, czy może wciąż pozostaje istotny dla Polaków?
Dzięki spacerowi poznacie szerokie grono artystów, których na swojej życiowej drodze spotkał Józef Piłsudski. Zaczniemy chronologicznie, bo od domu rodzinnego, w którym Ziuk najpewniej doświadczył muzycznego zamiłowania ojca-kompozytora amatora. A czy, publikowane także w lubianych przezeń książkach, romantyczne dzieła Artura Grottgera i Michała Elwiro Andriollego mogły ugruntować w nim patriotyzm? Dowiecie się też, jak na przestrzeni dekad osoby ze świata artystycznego wspierały Józefa Piłsudskiego w propagowaniu idei walki o niepodległość, a później odbudowy Rzeczypospolitej. Dzięki doborowi fascynujących eksponatów, które czasem podczas zwiedzania pozostają nieco z boku, przekonacie się także jak dzieła sztuki ukształtowały wizerunek, autorytet społeczny i wreszcie legendę Józefa Piłsudskiego jako ojca niepodległości, bohatera i wodza.
Zatem chodźmy na spacer, by przekonać się jak wybitni plastycy kreowali wizerunek przywódcy irredenty, dowódcy wojskowego, wreszcie Naczelnika i Marszałka II RP oraz jaką rolę odegrała w tym procesie muzyka! Pojawi się wiele znanych nazwisk! Będzie pianista Ignacy Jan Paderewski, ale także osobistości znacznie mniej kojarzone z artystycznym zamiłowaniem lub wykształceniem jak Kazimierz Sosnkowski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, czy Edward Rydz-Śmigły. Kto jeszcze? Dajcie się zaskoczyć i przekonajcie się podczas spaceru!
- Spotykamy się przy szatni na poziomie 0.
- Czas trwania: 90 minut
- Na kolejny spacer cyklu zaprasza Erwin Kozłowski, pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Światem artystów i ich dzieł interesuje się od lat. To dom rodzinny szczególnie uwrażliwił go na sztukę: mama była nauczycielką gry na pianinie, a ojciec jest cenionym rzeźbiarzem. Erwin z wykształcenia jest historykiem, z doświadczenia zawodowego pilotem i przewodnikiem wycieczek, a z zamiłowania podróżnikiem. Lubi zarówno poznawanie kultur odległych w czasie, jak i egzotycznych miejsc, w których poszukuje śladów tego co je ukształtowało. Wyjątkowo jednak ceni wyprawy bliskie, podczas których z zachwytem odkrywa uroki Polski.
Od-przewodnik to cykl autorskich spacerów tematycznych, które ułożyli i poprowadzą certyfikowani przewodnicy naszego Muzeum. Są one niezwykłe, ponieważ ich tematyka, czas trwania oraz ścieżka zwiedzania wynikają z indywidualnych pasji i osobistych wyborów przewodników, a zostały zaprojektowane tak, by w niepowtarzalny sposób zaprezentować treści i obiekty dostępne w muzealnym kompleksie. Można wziąć udział w dowolnej liczbie spacerów cyklu – są one tak przygotowane, że udział w poszczególnych nie wymaga partycypacji w poprzednim lub kolejnym oprowadzaniu. Zatem, nawet jeśli już wcześniej odwiedziliście nasze Muzeum to te spacery również są skierowane do Was! Powiew świeżości? Być może, sprawdźcie!
W kolażu wykorzystano zdjęcie rzeźby Józefa Klemensa Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki oraz nuty walca skomponowanego przez ojca Marszałka, Józefa Wincentego Piłsudskiego. [Ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.]