V Ogólnopolskie Spotkanie KNH, 20-21 października, Białystok

 

Piąte ogólnopolskie spotkanie członków Klubu Nauczyciela Historii odbyło się w stolicy Podlasia – Białymstoku. Gala inaugurująca miała miejsce w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej. W foyer tego pięknego budynku zgromadziło się ponad 90 nauczycieli z całej Polski.

Zebranych w Sali Kameralnej przywitał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski a wykład otwierający dwudniowe spotkanie wygłosił  dr hab. Piotr T. Kwiatkowski, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Nauczyciele zapoznali się również z prowadzonymi przez Muzeum projektami, w tym przede wszystkim  z działalnością Młodzieżowej Rady Muzeum – projektem angażującym młodzież w budowę nowoczesnego Muzeum.

W programie pierwszego dnia znalazło się zwiedzanie Galerii Arsenał, Muzeum Medycyny – Farmacji oraz Muzeum Wojska. Dzięki przewodnikom nauczyciele mieli okazję zobaczyć niezwykłe i najpiękniejsze wnętrza gmachów w których znajdują się białostockie muzea. Dzień zakończyła kolacja w restauracji Kawelin podczas której lokalna Kapela Dziobaki przybliżyła podlaskie tradycje muzyczne. W wyśmienitej atmosferze nauczyciele próbowali swoich sił na parkiecie ucząc się m.in. ludowych tańców.

Drugi dzień spotkania rozpoczął się punktualnie o 9:00. Trzy grupy nauczycieli wyruszyły wraz z miejscowymi przewodnikami PTTK na spacer śladami Marszałka Piłsudskiego po Białymstoku. Miasto odkryło przed nimi swoje tajemnice w barwnych opowieściach pełnych humoru, anegdot i zaskakujących ciekawostek. Na szczęście  upominek, który nauczyciele otrzymali przed wyruszeniem w trasę – parasole z logiem Klubu, został rozłożony tylko na potrzeby pamiątkowego zdjęcia.  Specer nie był jedyną atrakcją w tym dniu. Po powrocie do hotelu nauczyciele wzięli udział w  warsztatach. Każdy z uczestników mógł wybierać pomiędzy czterema tematami: Animacja poklatkowa jako narzędzie w nauczaniu historii – strategia niechcący, Obraz i słowo – warsztaty edukacyjne, Za   nawet przeciw! Jak przeprowadzić w szkole debaty historyczne, Festyn szkolny – zabawa, integracja i rozwój. Celem każdego z warsztatów było przygotowanie nauczycieli do obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Tegoroczne spotkanie członków Klubu, w przededniu okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miało za zadanie zainspirować nauczycieli historii do organizacji szczególnych przedsięwzięć w swoich szkołach.  Warsztaty przybliżyły narzędzia, które pozwolą stworzyć nowoczesne i ciekawe programy  dla młodzieży. Mamy nadzieję, że wspólne dyskusje i wymiana doświadczeń pozwolą na niezapomniane obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Dziękujemy,

Organizatorzy