Znaczenie przyrody w życiu Józefa Piłsudskiego – oblicze Marszałka, którego nie znacie! | cykl: Od-przewodnik

Co: autorski spacer z przewodnikiem
Gdzie: wybrane fragmenty wystawy stałej Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935

Kiedy: 15.09 (niedziela)
Godzina: 12:45
Bilety: kup bilet >> 

To już przedostatnie w tym roku wydanie spaceru z cyklu „Od-przewodnik”! Tym razem zapraszamy Was do zgłębienia wybranych fragmentów wystawy stałej pod kątem… przyrodniczym!

Przekonajcie się, czy przyroda może kształtować umysły i charaktery wielkich przywódców? Czego może uczyć wileńska sielskość, a czego surowy, syberyjski bezkres? Czy Józef Piłsudski kochał góry? Ile psów mieszkało w latach dwudziestych XX wieku w dworku „Milusin”? Gdzie najchętniej regenerował się Marszałek, by później podejmować się wielkich czynów i decydować o sprawach najważniejszych? W opowieści nie zabraknie też wątku o inspiracjach jakie dostarczał majątek rodzinny w Zułowie, czy o krajobrazach jakie szczególnie zapadły w pamięć Józefowi Piłsudskiemu z czasów jego zesłania na Syberię. Nie raz postaramy się Was zaskoczyć i porozmawiamy o kwiatach w życiu Marszałka, a nawet o stworzeniach z „imieninowego zwierzyńca”, czy o tym jakie nietypowe okoliczności zdecydowały o powstaniu rezerwatu ptactwa wodnego w rejonie pewnego litewskiego jeziora…
Pamiętaj – po oprowadzaniu możesz także samodzielnie wrócić na wystawę stałą, by zgłębić wątki, które szczególnie Cię zaintrygują lub poznać pozostałe części ekspozycji. Prosimy uwzględnić, że spacer tematyczny z przewodnikiem obejmuje wybrane fragmenty wystawy stałej, a nie jej cały zakres.

  • Spotykamy się przy szatni na poziomie 0.
  • Czas trwania: 80 minut
  • Na przedostatni spacer w cyklu zaprasza Magdalena Sawińska – mieszkanka Sulejówka w czasach, gdy w dworku „Milusin” było… przedszkole! Powróciła tu po latach, aby między innymi opowiedzieć Gościom naszego Muzeum o tym, w jaki sposób przyroda wspierała Józefa Piłsudskiego w ważnych momentach jego życia.

Od-przewodnik to zupełnie nowy cykl autorskich spacerów tematycznych, które ułożyli i poprowadzą certyfikowani przewodnicy naszego Muzeum. Są one niezwykłe, ponieważ ich tematyka, czas trwania oraz ścieżka zwiedzania wynikają z indywidualnych pasji i osobistych wyborów przewodników, a zostały zaprojektowane tak, by w niepowtarzalny sposób zaprezentować treści i obiekty dostępne w muzealnym kompleksie. Można wziąć udział w dowolnej liczbie spacerów cyklu – są one tak przygotowane, że udział w poszczególnych nie wymaga partycypacji w poprzednim lub kolejnym oprowadzaniu. Zatem, nawet jeśli już wcześniej odwiedziliście nasze Muzeum to te spacery również są skierowane do Was! Powiew świeżości? Być może, sprawdźcie!


Spacery zostały stworzone w oparciu o metodę interpretacji dziedzictwa wg. certyfikowanego kursu CIG prowadzonego przez Interpret Europe – European Association for Heritage Interpretation w ramach programu Erasmus+. Więcej>>