Archiwum Społeczne Sulejówka

Miło nam poinformowa, że Archiwum Społeczne Sulejówka oficjalnie rozpoczęło swoją działalność.

Archiwum Społeczne Sulejówka to projekt realizowany od września 2016 r. przez Muzeum we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sulejówka oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Sulejówku. Głównym celem podejmowanych wspólnie działań jest dotarcie do archiwaliów związanych z mieszkańcami Sulejówka i Miłosny. Poszukujemy zarówno zdjęć z rodzinnych albumów i dokumentów z domowych szuflad, jak również relacji przybliżających życie codzienne oraz historię osób, których losy splotły się z tymi miejscami. Z fotografii i innych archiwaliów udostępnionych przez osoby prywatne do digitalizacji oraz z nagrań relacji mieszkańców powstanie cyfrowa baza materiałów, które umożliwią nie tylko pogłębienie wiedzy o przeszłości oraz tożsamości Miłosny i Sulejówka, ale także dadzą możliwość poznania bliżej opowieści o ludziach, którzy właśnie tutaj postanowili zapuścić korzenie, założyć rodzinę czy realizować swoje pasje.

Dołącz do nas!

Jeśli masz archiwalne zdjęcia lub znasz ciekawą historię o mieszkańcach naszego miasta, podziel się nią z nami. Przyjdź do Archiwum Społecznego Sulejówka mieszczącego się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wrońskiego 1 lub napisz na adres: archiwum.sulejowek@mjpws.pl

Czekamy na Twoją opowieść oraz fotografie z rodzinnego archiwum. Liczy się każda historia, zdjęcie, wspomnienie. Poniżej prezentujemy przykładowe archiwalia, którymi zechcieliście się dotychczas z nami podzielić. Serdecznie dziękujemy!

Maria Milej z przedszkolakami z Milusina fot. ze zbiorów prywatnych     Świadectwo szkolne z okresu okupacji niemieckiej w Sulejówku Cechówka 30  czerwca 1940 zbiory prywatne Aleksandra Leszka Rudnickiego    Bogdan Kreczmer - botanik z Sulejówka  fot. ze zbiorów prywatnych        1_11.jpg

Od lewej: fot. 1: Maria Milej z przedszkolakami, zbiory prywatne Anny Kuczery; fot.2: Świadectwo szkolne z okresu okupacji niemieckiej w Sulejówku, Cechówka, 30 czerwca 1940, zbiory prywatne Aleksandra Leszka Rudnickiego; fot. 3: Bogdan Kreczmer - botanik z Sulejówka, zbiory prywatne Franciszki Żerańskiej; fot. 4: Dom rodziny Golińskich strawiony pożarem podczas okupacji niemieckiej, Miłosna, lipiec 1920, zbiory prywatne Ireny Golińskiej.

W ramach projektu przewidziano także szereg inicjatyw kulturalno-społecznych. Zapraszamy na najbliższe wydarzenia w ramach Archiwum Społecznego Sulejówka:

Odkryj Sulejówek - spacer z retrofotografią

W sobotę i niedzielę, 17 i 18 września, zapraszamy na spacer z dawnymi mieszkańcami Sulejówka. Dzięki retrofotografii odwiedzimy ich w różnych zakątkach miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie umawiano się na randki czy brydża, dołącz do nas! Koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny, abyś mógł zrobić zdjęcia z bohaterami spaceru.

untitled-1_1.jpgKiedy i gdzie:

Spacer po Sulejówku:

17.09.2016 o godz. 16.30.

Zbiórka przy ul. I.J. Paderewskiego 47 przed  budynkiem Miejskiego Przedszkola nr 1 w Sulejówku

Spacer po Sulejówku-Miłośnie:

18.09.2016 o godz. 13.45.

Zbiórka przy ul. Armii Krajowej 34 przed kościołem Przemienienia Pańskiego

Spacer poprowadzi przewodniczka Weronika Kołacz

Fot. kolaż z wykorzystaniem zdjęcia przedstawiającego wycieczkę na tle pensjonatu w Sulejówku z 1931 r. / ze zbiorów prywatnych Mirosława K. Smosarskiego

 

 

Nowe, stare historie - wystawa fotografii z Sulejówka

24 września o godz. 17.00 w Kino-Teatrze Kurtyna w Sulejówku przy ul. Armii Krajowej 34 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z domowych archiwów i młodzieżowych warsztatów fotograficznych. Jeśli chcesz poznać bliżej swoje miasto i jego dawnych mieszkańców, dołącz do nas! Może następna opowieść, jaka znajdzie się w Archiwum Społecznym Sulejówka, będzie pochodzić z twojego domowego archiwum.

untitled-2.jpgKiedy i gdzie:

24 września o godz. 17.00

Kino-Teatr Kurtyna w Sulejówku

ul. Armii Krajowej 34

 

 

 

 

 

Fot. na plakacie: kolaż z wykorzystaniem zdjęcia przedstawiającego Zofię i Jędrzeja Moraczewskich / ze zbiorów prywatnych Mirosława K. Smosarskiego