Archiwum Społeczne Sulejówka

Archiwum Społeczne Sulejówka to projekt realizowany od września 2016 r. przez Muzeum we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sulejówka oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Sulejówku. Głównym celem podejmowanych wspólnie działań jest dotarcie do archiwaliów związanych z mieszkańcami Sulejówka i Miłosny.

Poszukujemy zarówno zdjęć z rodzinnych albumów i dokumentów z domowych szuflad, jak również relacji przybliżających życie codzienne oraz historię osób, których losy splotły się z tymi miejscami. Z fotografii i innych archiwaliów udostępnionych przez osoby prywatne do digitalizacji oraz z nagrań relacji mieszkańców powstanie cyfrowa baza materiałów, które umożliwią nie tylko pogłębienie wiedzy o przeszłości oraz tożsamości Miłosny i Sulejówka, ale także dadzą możliwość poznania bliżej opowieści o ludziach, którzy właśnie tutaj postanowili zapuścić korzenie, założyć rodzinę czy realizować swoje pasje.


Jeśli masz archiwalne zdjęcia lub znasz ciekawą historię o mieszkańcach naszego miasta, podziel się nią z nami jak Pani Teresa Rejman i Pan Krzysztof Smosarski. 

Przyjdź do Archiwum Społecznego Sulejówka mieszczącego się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wrońskiego 1 lub napisz na adres: [email protected]

Czekamy na Twoją opowieść oraz fotografie z rodzinnego archiwum. Liczy się każda historia, zdjęcie, wspomnienie.

Serdecznie dziękujemy.


1. Więcej o zasobach Archiwum Społecznego Sulejówka w siedzibie Archiwum – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulejówku, ul. Wrońskiego 1, http://mbpsulejowek.pl/.
2. Więcej o pracach nad Archiwum Społecznym Sulejówka w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na stronie www Muzeum.
3. Więcej o działaniach edukacyjnych zrealizowanych na podstawie kolekcji Archiwum Społecznego Sulejówka na stronie www Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka.
4. Więcej o działaniach mieszkańców inspirowanych zbiorami Archiwum Społecznego Sulejówka na stronie www Festiwalu Zofiówka.


Partnerami projektu są: