Noc Muzeów

Nocny spacer z Marszałkiem, multimedialna projekcja i Cadillac Marszałka

 

mjp_2016_www_baner_fb_3a_0.jpgMuzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na Noc Muzeów 2016. W tym roku gościmy na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie. Zapraszamy 14 maja od godziny 19.00 do północy.

Na gości czeka wieczorny spacer śladami Józefa Piłsudskiego, inauguracja drugiej edycji akcji Co na to Marszałek? połączona z wielkoformatową projekcją portretu Marszałka autorstwa Dawida Celka na budynku ministerstwa oraz prezentacja prac konkursowych przedstawiających koncepcję wystawy stałej w budowanym muzeum w Sulejówku.
Podczas Nocy Muzeów będzie można m.in. dowiedzieć się więcej o działalności naszej instytucji, przeczytać okolicznościowy numer gazety „Świat wokół Marszałka” i obejrzeć makietę powstającego kompleksu muzealno-edukacyjnego.

Co na to Marszałek?
Akcję oficjalnie zainaugurujemy o 20.00, wyświetlając na budynku Ministerstwa wielkoformatowy multimedialny portret Marszałka. Co roku promuje ją nowoczesna interpretacja wizerunku Marszałka – mozaikowy portret podkreślający wielowymiarowość i złożoność postaci. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Dawida Celka – młodego artystę, autora odsłoniętego pod koniec kwietnia muralu upamiętniającego wizytę Dawida Bowie’ego w Warszawie.
Aby wziąć udział w akcji, należy zrobić zdjęcie pokazujące współczesną Polskę i opublikować je na Instagramie z hasztagiem #conatomarszałek2. Na wszystkich uczestników czekają nagrody – akcyjne wpinki z grafiką promująca drugą edycję Co na to Marszałek? Ponadto do pierwszych 50 osób, które podczas Nocy Muzeów wezmą udział w akcji, trafią ekotorby z kolorowym portretem Marszałka, autorstwa Dawida Celka.
Akcja rusza 14 maja i potrwa do 14 sierpnia!

Spacer śladami Marszałka
Wszystkich gości zapraszamy na specjalne wieczorne spacery śladami Marszałka wzdłuż fragmentu Traktu Królewskiego. Dowiecie się m.in. gdzie znajdowała się ulubiona cukiernia Marszałka, dlaczego Piłsudski rozważał wysadzenie Pałacu Saskiego i dlaczego słynny „Dom bez kantów” został
wybudowany bez ostrych kątów. Każdy z uczestników spaceru dostanie specjalnie przygotowany „pakiet startowy” – mapę z zaznaczonymi i opisanymi najważniejszymi miejscami stolicy związanymi z osobą Józefa Piłsudskiego, najnowszy numer „Świata wokół Marszałka”, ulotki i gadżety. Serdecznie zapraszamy! Pierwszy spacer startuje o 20.00, drugi o 22.00.
Spotykamy się o 20.00 i 22.00 przy bramie MKiDN, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

Wystawa stałamjp_2016_fb_nm_wystawa_0.jpg
Nasi pracownicy będą także opowiadać o wystawie stałej, która znajdzie się w nowym budynku muzealno-edukacyjnym w Sulejówku. Zaprezentujemy makietę kompleksu muzealno-edukacyjnego oraz zwycięską koncepcję na projekt wystawy stałej autorstwa konsorcjum światowej sławy firm Ralph Appelbaum Associates (RAA), WXCA i Platige Image.
Obok naszego namiotu zaprezentowana zostanie ostatnia limuzyna Piłsudskiego – Cadillac 355D. Przy naszym stoisku będzie można pobrać okolicznościową kartkę prezentującą Piłsudskiego w samochodzie, a w „Świecie wokół Marszałka” znajdzie się osobny artykuł poświęcony temu niezwykłemu zabytkowi motoryzacji.

W Sulejówku
Dworek „Milusin”, dawny dom Marszałka w Sulejówku, będzie otwarty dla zwiedzających do 22.00, W ogrodzie Piłsudskich przy Oleandrów 5 w Sulejówku goście będą mogli obejrzeć plenerową wystawę multimedialną Drogi do Niepodległej, przygotowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Narodowy Bank Polski. Pokazuje ona drogę, którą podążył Piłsudski ponad 100 lat temu, walcząc o niepodległość Polski.

Serdecznie zapraszamy!

 

Materiały prasowe:

grafika1

grafika2

grafika3

informacja prasowa