U-rodziny w „Milusinie” – warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
Kiedy: 11 grudnia 2022 r. (niedziela)
Godzina: 10.00
Gdzie: spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum
Czas trwania: ok. 1,5 (z przerwami i czasem na przejście pomiędzy przestrzeniami)
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat w spektrum autyzmu
Wydarzenie bezpłatne (liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja)
Podczas warsztatów wspólnie odwiedzimy dworek „Milusin”. Zobaczymy, gdzie i w jaki sposób spędzała czas rodzina Piłsudskich. Zastanowimy się, czym różni się dawny plan dnia domowników od naszego sposobu spędzania czasu. Zajrzymy również do kuchni i spiżarni, aby dowiedzieć się, co zwykł jadać Józef Piłsudski. W drugiej części spotkania przejdziemy do sali warsztatowej w Willi Bzów, gdzie wspólnie wykonamy miniksiążeczki z naszej wizyty, a także spróbujemy smakołyków, jakimi moglibyśmy być poczęstowani na przyjęciu w „Milusinie”.
Warsztaty poprowadzi Olga Michalik – animatorka i edukatorka muzealna, historyczka sztuki, konsultantka działań dostępnych dla różnorodnej publiczności w muzeach, od 10 lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla grup o indywidualnych potrzebach, także osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sensorycznymi i intelektualnymi.
Informacje dla rodziców i opiekunów
Przestrzeń
Dworek „Milusin” to przestrzeń zabytkowa. Nie występują w niej silne bodźce sensoryczne. Są jednak czynniki sensoryczne, które mogą wpływać na komfort zwiedzania: wąskie przejścia, skrzypiące podłogi.
Willa Bzów to budynek zabytkowy, z przestrzenią warsztatową przyjazną sensorycznie, w pełni dostępną dla dzieci.
Pomoce
Dzieci mogą skorzystać ze słuchawek wyciszających dostępnych podczas warsztatów.
Dodatkowe informacje
W „Milusinie” obowiązują ochraniacze na buty. W celu zapewnienia komfortu podczas zajęć rekomendujemy zabranie dla dzieci obuwia na zmianę.
Pracownicy i zwiedzający
Podczas warsztatów nie będzie w tej samej przestrzeni innych zwiedzających. Grupa będzie sama w dworku i sali warsztatowej. Pracownicy i wolontariusze muzeum mają podstawową wiedzę na temat potrzeb osób w spektrum autyzmu. W razie potrzeby chętnie udzielą pomocy i informacji.
Samopoczucie podczas zajęć
W przypadku gorszego samopoczucia dziecka lub potrzeby przerwy w każdej chwili można wyjść i wrócić na zajęcia. Podczas zajęć prosimy aby dzieci nie jadły na ekspozycji. Jeśli dziecko ma szczególną dietę czy zażywa leki pracownik muzeum wskaże dogodną przestrzeń/miejsce, aby komfortowo spożyć posiłek.
Zapisując się na warsztaty, prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety online>>. To pomoże nam lepiej przygotować spotkanie pod kątem Państwa potrzeb.
Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika, który dla Was przygotowaliśmy: Warsztaty w Muzeum w Sulejówku (pdf)