Saszetki na pas! Szyjemy filcowe torebki (warsztaty rodzinne)

Kiedy: 15 sierpnia 2023 r. (wtorek)
Czas trwania: około 2,5 godziny
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat. Uczestników prosimy o przybycie na miejsce 10 minut przed rozpoczęciem warsztatów. Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum, na poziomie 0.
Wydarzenie biletowane – pula biletów wyczerpana.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób można obchodzić Święto Wojska Polskiego – mamy dla Ciebie świetną, rodzinną propozycję! 15 sierpnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się specjalna edycja warsztatów rodzinnych z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”, łączących opowieść historyczną z majsterkowaniem.

Często nie wiecie, co zrobić z drobnymi? A może martwicie się wypchanymi kieszeniami, do których staracie się na siłę zmieścić klucze i wszystkie potrzebne drobiazgi? Żadna torebka nie spełnia waszych oczekiwań? Podczas naszego rodzinnego spotkania spróbujemy poszukać rozwiązania tych problemów! Podobno w modzie zostało powiedziane już wszystko. Być może właśnie dlatego projektanci odnoszą się coraz częściej do historii, by w niej szukać inspiracji na nowe kreacje. Zdarza się, że niektóre „klasyki” wracają po latach z impetem i królują na pokazach mody. Często nie zdajemy sobie do końca sprawy, skąd wywodzą się poszczególne elementy naszych codziennych strojów. Podczas warsztatów wspólnie przyjrzymy się żołnierskim ubiorom z czasów I wojny światowej i sprawdzimy, jaki ekwipunek mógł się przydać legionistom. Następnie zainspirowani obiektami z naszych muzealnych zbiorów – ładownicami jednokomorowymi i wielokomorowymi – wcielimy się w projektantów i krawców! Porozmawiamy o tym, do czego służyły takie ładownice i kto oprócz żołnierzy z nich korzystał. Z pomocą igieł wyczarujemy własne saszetki na pasek, wzorując się na tych historycznych. Przygotowane wcześniej za pomocą plotera laserowego wykroje saszetek z filcu rodziny wspólnie będą wykańczać, szyjąc ręcznie oraz klejąc poszczególne elementy. Każdy zespół będzie mógł stworzyć niepowtarzalną saszetkę poprzez dobór różnych kolorów nici i guzików. Tak wykonaną saszetkę każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Liczymy, że przydadzą się do noszenia podręcznych drobiazgów!

Podczas warsztatów z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” rodziny mogą korzystać z zasobów muzealnej warsztatowni. Jest to kontynuacja projektu realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to

Warsztaty poprowadzi Julia Janowska – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika (pdf), który dla Was przygotowaliśmy.