„Panorama”
„Panorama” to projekt włączający społeczność lokalną, mieszkającą w sąsiedztwie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w proces przygotowań do otwarcia kompleksu muzealno-edukacyjnego.
„Panorama” stanowi trzecią i ostatnią, po projektach „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” (wyróżnionym nagrodą Sybilla 2018) i „Wielość rzeczywistości” (druga nagroda na Warszawskiej Giełdzie Projektów Edukacyjnych), część programów tworzonych ze społecznością Sulejówka, dzięki którym Muzeum zaciera granicę pomiędzy widzem a dziełem i domyka proces włączania mieszkańców w tworzenie Muzeum przed jego otwarciem.
„Panorama” to wizualno-dźwiękowa instalacja zainspirowana architekturą XIX-wiecznych panoram i części centralnej wystawy stałej Muzeum. Jej przestrzeń została wypełniona kompozycją muzyczną i typograficzną panoramy Sulejówka. Każdy z tych elementów stworzyli uczestnicy letnich warsztatów twórczych wraz Patrykiem Lichotą, kompozytorem zajmującym się sound designem i Mariuszem Liblem, autorem wielu realizacji opartych na typografii słowa.
Wystawę dopełniły cytaty Józefa Piłsudskiego zapisane na kartach 40 książek, które tworzą „pomost” pomiędzy dźwiękowym i wizualnym pejzażem miasta, a narracją Muzeum.
Autorem koncepcji „Panoramy” jest Janusz Byszewski, a kuratorem Beata Nessel-Łukasik.
Relacja z letnich warsztatów twórczych „Panorama”.
Fot. Marcin Pawlukiewicz