„Panorama”

„Panorama” to projekt włączający społeczność lokalną, mieszkającą w sąsiedztwie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w proces przygotowań do otwarcia kompleksu muzealno-edukacyjnego.

 

„Panorama” stanowi trzecią i ostatnią, po projektach „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą” (wyróżnionym nagrodą Sybilla 2018) i „Wielość rzeczywistości”, część programów tworzonych ze społecznością Sulejówka, dzięki którym Muzeum zaciera granicę pomiędzy widzem a dziełem i domyka proces włączania mieszkańców w tworzenie Muzeum przed jego otwarciem.

„Panorama” to wizualno-dźwiękowa instalacja zainspirowana architekturą XIX-wiecznych panoram i części centralnej wystawy stałej Muzeum. Jej przestrzeń wypełni kompozycja muzyczna i typograficzna panorama Sulejówka. Pierwszy z tych elementów stworzą uczestnicy letnich warsztatów twórczych oraz Patryk Lichota, kompozytor zajmujący się sound designem. Drugą wykonają wolontariusze Muzeum i Mariusz Libel, autor wielu realizacji opartych na typografii słowa.

Wystawę dopełnią cytaty Józefa Piłsudskiego zapisane na kartach 40 książek, które będą dostępne dla publiczności zagłębiającej się w dźwiękowy i wizualny pejzaż miasta.

Autorem koncepcji wystawy jest Janusz Byszewski, a kuratorem Beata Nessel-Łukasik. Efekt współpracy mieszkańców Sulejówka z Muzeum będzie można zobaczyć na wiosnę 2020 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt tel. 602 215 672 lub mailowy b.nessel@muzeumpilsudski.pl

Relacja z pierwszej części warsztatów

 


Fot. Marcin Pawlukiewicz