A kogo obchodzi ta historia? Cykl warsztatów teatralnych inspirowanych postacią Aleksandry Piłsudskiej (spotkanie informacyjne online)

Kobieta w czarnej sukni i kapeluszu z początku XX wieku stoi przed dworkiem Milusin. Zdjęcie zrobione współcześnieData: środa, 7 kwietnia 2021 r. 

Godzina: 18.00

Miejsce: spotkanie online

Czas: 1,5 godziny

Wydarzenie bezpłatne 

Jak opowiadamy historię? Czyj punkt widzenia zapisywany jest na kartach podręczników – polityków czy społeczniczek? Żołnierzy czy pielęgniarek? Dorosłych czy dzieci? Kobiet czy mężczyzn? W zależności od perspektywy, jedna historia może zostać opowiedziana na różne sposoby. Na perspektywę wpływ może mieć doświadczenie, wykształcenie, system wartości, idee oraz inne.

A czy także płeć? Czy historia – rozumiana jako nauka humanistyczna i społeczna – opowiadana przez mężczyzn może być wybiórcza, bo skoncentrowana na jednej optyce?

Zapraszamy do udziału w procesie teatralnym wokół tematu „widzialności” kobiecej perspektywy w debacie publicznej (społecznej, politycznej, historycznej) w przeszłości i współcześnie. W trakcie warsztatów spróbujemy poznać Aleksandrę Piłsudską. Zastanowimy się, dlaczego schowała się w cieniu męża, dlaczego wciąż w tym cieniu pozostaje i jak to wpływa na sposób zabierania głosu w przestrzeni publicznej przez współczesne kobiety.

W poszukiwaniu podobieństw i różnic pomogą teksty autorstwa Aleksandry lub materiały ją opisujące, które pozwolą lepiej poznać niezwykłą, choć często pozostającą w cieniu męża, kobietę. Uczestnicy warsztatów będą poszukiwać odpowiedzi, między innymi, na pytania o sposoby opowiadania o historii, o to, jak dobiera się treści edukacyjne i które z nich chętniej zapamiętujemy? Proces teatralny będzie składał się z cyklu ośmiu warsztatów, których zwieńczeniem będzie publiczny pokaz teatralny, performance lub instalacja.

Warsztaty będą się odbywały w środy w godz. 18:00–20:00 i w soboty w godz. 10:00–13:30. Decydując się na udział, prosimy o zaplanowanie obecności na każdym spotkaniu (terminy spotkań: 14.04, 17.04, 21.04, 24.04, 5.05,8.05, 12.05, 15.05).

Zapraszamy na pierwsze, otwarte informacyjne spotkanie dla chętnych, na którym zdradzimy więcej szczegółów dotyczących warsztatów. Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom 7 kwietnia 2021 r. w godzinach 18:00–19:30.

Do udziału w warsztatach zaprosimy 12 osób (zapraszamy kobiety i mężczyzn), które chciałaby razem z nami doświadczyć procesu teatralnego i spojrzeć na historię z innej niż męska perspektywy.

Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie na adres: [email protected]

W mailu prosimy o podanie danych kontaktowych (imię i nazwisko) oraz krótkiej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego chcesz wziąć udział w projekcie A kogo obchodzi ta historia?

Warsztaty poprowadzą:

fotografia portretowa Pameli LeończykPamela Leończyk – reżyserka, performerka, autorka instalacji artystycznych oraz pedagożka teatralna. Studiuje na ostatnim roku reżyserii teatralnej na warszawskiej Akademii Teatralnej. Absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Performatyki Przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stypendystka Laboratorium Nowego Teatru organizowanego przez Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w roku 2020. Laureatka programu „New Stage” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz międzynarodowego konkursu na realizację instalacji artystycznej ANIMATUS. Zrealizowała instalację artystyczną „Biały szum” w ramach rezydencji w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jej prace teatralne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie. Jej spektakl „ciało proces” został nagrodzony Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Spektakl Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałki. Stypendystka stypendium artystycznego Miasta Krakowa na rok 2020 oraz Stypendium artystycznego m.st. Warszawy na rok 2021

fotografia portretowa Karoliny Pluty w maseczceKarolina Pluta – trenerka, performerka, pedagożka teatru, certyfikowana tutorka Szkoły Liderów, prezeska zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych, oraz roczny kurs terapii tańcem i ruchem. Absolwentka Laboratorium Nowych Praktyk na Uniwersytecie SWPS oraz International Summer School on Theatre in Social Context w Archa Theatre w Pradze. Członkini kolektywu Laboratorium Teatralno-Społeczne, z którym od 2016 roku realizuje spektakle i akcje performatywne. W Muzeum Józefa Piłsudskiego współtworzy Dział Programów Lokalnych. Od 2019 roku współpracuje z Fundacją Culture Shock przy projekcie dotyczącym wypalenia zawodowego w środowisku organizacji pozarządowych. Lubi chodzić po lesie i pisać wiersze.

Fot. u góry strony: Alicja Szulc