Aktualne działania Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

CZERWIEC 2019

Czerwcowe spotkanie Młodzieżowej Rady Muzeum upłynęło pod znakiem intensywnego planowania działań na najbliższy czas. Rozpoczęło się od wyboru Przewodniczącego Rady. Głosowanie poprzedziły prezentacje trójki kandydatów, a w jego wyniku funkcję tę objął Mikołaj Walkiewicz. Kolejna część spotkania skupiona była wokół rozmowy o planach otwarcia siedziby Muzeum w Sulejówku oraz identyfikacji wizualnej instytucji. Członkowie Młodzieżowej Rady poznali szczegółowy grafik projektów i wydarzeń planowanych na kolejny rok i zostali zaproszeni do włączenia się w nie. Następnie przeszliśmy do aktywnych działań w ramach warsztatu prowadzonego przez Katarzynę Niewczas o współpracy i realizacji długofalowych projektów. W jego wyniku wyłoniło się kilka pomysłów oraz zadecydowano o kolejnych krokach zmierzających do ich realizacji. Czym się będziemy zajmować? O tym dowiecie się już niebawem, więc zaglądajcie do naszej zakładki na stronie!

MAJ 2019

22 maja odbyła się oficjalna inauguracja działalności II kadencji Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas uroczystości Dyrektor Muzeum – Robert Supeł powitał młodzież wśród grona muzealników oraz wręczył imienne legitymacje poświadczające uczestnictwo w Radzie. Profesor Grzegorz Nowik wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Rola Józefa Piłsudskiego w odrodzeniu Rzeczpospolitej w latach 1918-1922”. Pasjonującej opowieści towarzyszył pokaz wybranych eksponatów ze zbiorów muzealnych. Wśród obiektów, które uczestnicy spotkania mogli obejrzeć z bliska, znalazły się między innymi: mapy pokazujące zmieniające się granice II Rzeczpospolitej, banknoty pochodzące z różnych zaborów czy bagnety. Po części oficjalnej był także czas na wspólne rozmowy przy poczęstunku. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za udział, a członków Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku witamy na pokładzie!

KWIECIEŃ 2019

W kwietniu członkowie Młodzieżowej Rady Muzeum po raz pierwszy odbyli wizytę studyjną w innej instytucji. Na początek odwiedziliśmy Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie wzięliśmy udział w oprowadzaniu z przewodnikiem. Celem tego typu wizyt jest poznanie funkcjonowania innych instytucji kultury oraz przyjrzenie się ich praktykom wystawienniczym i edukacyjnym. Z tego powodu wizycie towarzyszyły różnorodne zadania – wykonywane zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Każdy z uczestników przyglądał się wybranym aspektom działalności Muzeum jako budynku – zwracaliśmy uwagę między innymi na dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oznakowanie, oświetlenie różnych pomieszczeń i gadżety dostępne w sklepiku. Następnie dzieliliśmy się swoimi obserwacjami, a każdy mógł dorzucić coś od siebie. Nie tylko jednak sama przestrzeń Muzeum była przedmiotem naszego zainteresowania. Równie ważna była wystawa i sposób oprowadzania po niej. Ocenialiśmy poszczególne elementy, dyskutując o tym, co i w jaki sposób można by zmienić. Wszystkie te aktywności zachęcają do świadomego i zaangażowanego zwiedzania oraz prowadzą do wypracowania przez młodzież narzędzi służących ocenie różnych projektów muzealnych.

MARZEC 2019

Z radością informujemy, że II kadencja Młodzieżowej Rady Muzeum rozpoczęła swoją działalność!

Pierwsze spotkanie upłynęło pod hasłem poznawania się. Rozmawialiśmy o naszych potrzebach i oczekiwaniach. Pracowaliśmy również warsztatowo, próbując określić, czym dla nas jest muzeum i jakie cechy powinno mieć muzeum idealne. W wyniku dyskusji pojawiły się też pierwsze pomysły na projekty, które mogłaby w przyszłości w ramach swojej działalności realizować Rada. Kolejne spotkanie już niebawem, a jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć – zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.