Aktualne działania Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

KWIECIEŃ 2019

W kwietniu członkowie Młodzieżowej Rady Muzeum po raz pierwszy odbyli wizytę studyjną w innej instytucji. Na początek odwiedziliśmy Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie wzięliśmy udział w oprowadzaniu z przewodnikiem. Celem tego typu wizyt jest poznanie funkcjonowania innych instytucji kultury oraz przyjrzenie się ich praktykom wystawienniczym i edukacyjnym. Z tego powodu wizycie towarzyszyły różnorodne zadania – wykonywane zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Każdy z uczestników przyglądał się wybranym aspektom działalności Muzeum jako budynku – zwracaliśmy uwagę między innymi na dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oznakowanie, oświetlenie różnych pomieszczeń i gadżety dostępne w sklepiku. Następnie dzieliliśmy się swoimi obserwacjami, a każdy mógł dorzucić coś od siebie. Nie tylko jednak sama przestrzeń Muzeum była przedmiotem naszego zainteresowania. Równie ważna była wystawa i sposób oprowadzania po niej. Ocenialiśmy poszczególne elementy, dyskutując o tym, co i w jaki sposób można by zmienić. Wszystkie te aktywności zachęcają do świadomego i zaangażowanego zwiedzania oraz prowadzą do wypracowania przez młodzież narzędzi służących ocenie różnych projektów muzealnych.

MARZEC 2019

Z radością informujemy, że II kadencja Młodzieżowej Rady Muzeum rozpoczęła swoją działalność!

Pierwsze spotkanie upłynęło pod hasłem poznawania się. Rozmawialiśmy o naszych potrzebach i oczekiwaniach. Pracowaliśmy również warsztatowo, próbując określić, czym dla nas jest muzeum i jakie cechy powinno mieć muzeum idealne. W wyniku dyskusji pojawiły się też pierwsze pomysły na projekty, które mogłaby w przyszłości w ramach swojej działalności realizować Rada. Kolejne spotkanie już niebawem, a jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć – zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.