Aktualne działania Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

PAŹDZIERNIK 2019

obrady hury Młodzieżowej Rady Muzeum12 października Młodzieżowa Rada Muzeum zebrała się na obradach jury, aby wyłonić zwycięzcę konkursu na projekt kart do gry. Otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń, bardzo różnorodnych stylistycznie i wykorzystujących rozmaite techniki, dlatego wybór laureatów nie był łatwym zadaniem! Po długich obradach przyznano trzy nagrody – za I, II i III miejsce. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, dodatkowo laureatka I miejsca zostanie zaproszona do zaprojektowania pozostałych figur karcianych, które znajdą się w talii wydanej przez Muzeum. Wszyscy uczestnicy otrzymają również dyplomy w podziękowaniu za udział w konkursie. Po zakończeniu obrad udaliśmy się na wizytę do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie wzięliśmy udział w warsztacie „Muzeum rzeczy” prowadzonym przez Barbarę Gołębiowską. Jakie znaczenie w sztuce – i w życiu – odgrywają przedmioty? Dlaczego powstały muzea, czyli miejsca, które mają je zbierać, chronić i pokazywać? Jakie znaczenie ma dla nas oryginalność przedmiotu? Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się nad odpowiedziami na te pytania. Rozpoczęliśmy w Galerii Faras, następnie udaliśmy się na pokaz pt. „Widoczne Niewidoczne”, aby obejrzeć pracę Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej „Martwa natura z garnkami” i porozmawiać o tym, jak istotną rolę w sztuce odgrywają przedmioty. Jednocześnie zastanawialiśmy się nad różnymi rodzajami ekspozycji muzealnych, porównując odwiedzane galerie. Na koniec warsztatów wzięliśmy udział w ćwiczeniu debatanckim – „speed debating”, podczas którego mogliśmy odnieść się do wcześniejszych doświadczeń i dyskusji oraz wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Przed nami intensywny okres jesienny, podczas którego planujemy zakończenie realizacji pierwszego wspólnego projektu i wydanie talii kart do gry inspirowanej zamiłowaniem Józefa Piłsudskiego do układania pasjansów. Zapraszamy więc do zaglądania do naszej zakładki na stronie internetowej i śledzenia muzealnego profilu na FB, gdzie pojawiać się będą dalsze informacje związane z naszym karcianym projektem.

 


WRZESIEŃ 2019

We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Muzeum poSpotkanie Młodzieżowej Rady Muzeum - 15 września 2019 r. wakacyjnej przerwie. Wróciliśmy pełni energii i zapału do działania. Dział Edukacji poprosił naszych radnych o konsultację jednej z lekcji z naszej oferty – „Wybory Piłsudskiego” – skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty, które łączą opowieść historyczną z formułą debatancką, poprowadzili dla radnych nasi edukatorzy. Cofnęliśmy się w czasie, by zmierzyć się z dylematami, przed którymi stawał Józef Piłsudski. Podczas gry przygotowanej we współpracy z Fundacją Polska Debatuje uczyliśmy się podstaw debatowania oraz argumentowania. W trakcie zajęć przyjrzeliśmy się uważnie jednym z najtrudniejszych momentów w życiu Marszałka i decyzjom, które wówczas podejmował – zarówno tym dotyczącym kwestii politycznych, jak i życia prywatnego. Po warsztatach zebraliśmy wszystkie nasze uwagi, analizując mocne i słabe strony lekcji. Wszystkie wnioski przekazane zostały pracowniczkom Działu Edukacji odpowiedzialnym za tworzenie oferty dla szkół.
Tego dnia omówiliśmy również plany dotyczące zbliżającej się przeprowadzki do nowej siedziby Muzeum w Sulejówku oraz rozmawialiśmy o bieżącej działalności związanej z projektem wydania talii kart do gry. Projekt ten został zainspirowany zamiłowaniem Józefa Piłsudskiego do układania pasjansów. W wyniku rozmów pojawił się pomysł na stworzenie wyjątkowej talii kart, która będzie zawierała wizerunki Józefa Piłsudskiego, Aleksandry Piłsudskiej i legionistów. Jednocześnie radnym bardzo zależało na tym, by w działanie zaangażować swoich rówieśników. Dlatego ogłosili konkurs na projekt figur karcianych – więcej przeczytać o nim można w osobnej zakładce na naszej stronie. Konkursowi towarzyszyć będą również warsztaty historyczno-graficzne pt. „Potasuj historią”, do udziału w których zaprosimy wybrane szkoły. Zapraszamy do udziału!
W drugiej części spotkania udaliśmy się na kolejną z cyklu wizytę studyjną. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie mieliśmy szansę zapoznać się z wystawą czasową „Gdynia – Tel Awiw”, po której oprowadziły nas przewodniczki. Wzięliśmy także udział w sesji „Q&A” związanej z projektem rówieśniczego oprowadzania, prowadzonym przez Muzeum POLIN.


CZERWIEC 2019

Czerwcowe spotkanie Młodzieżowej Rady Muzeum upłynęło pod znakiem intensywnego planowania działań na najbliższy czas. Rozpoczęło się od wyboru Przewodniczącego Rady. Głosowanie poprzedziły prezentacje trójki kandydatów, a w jego wyniku funkcję tę objął Mikołaj Walkiewicz. Kolejna część spotkania skupiona była wokół rozmowy o planach otwarcia siedziby Muzeum w Sulejówku oraz identyfikacji wizualnej instytucji. Członkowie Młodzieżowej Rady poznali szczegółowy grafik projektów i wydarzeń planowanych na kolejny rok i zostali zaproszeni do włączenia się w nie. Następnie przeszliśmy do aktywnych działań w ramach warsztatu prowadzonego przez Katarzynę Niewczas o współpracy i realizacji długofalowych projektów. W jego wyniku wyłoniło się kilka pomysłów oraz zadecydowano o kolejnych krokach zmierzających do ich realizacji. Czym się będziemy zajmować? O tym dowiecie się już niebawem, więc zaglądajcie do naszej zakładki na stronie!


MAJ 2019

22 maja odbyła się oficjalna inauguracja działalności II kadencji Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas uroczystości Dyrektor Muzeum – Robert Supeł powitał młodzież wśród grona muzealników oraz wręczył imienne legitymacje poświadczające uczestnictwo w Radzie. Profesor Grzegorz Nowik wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Rola Józefa Piłsudskiego w odrodzeniu Rzeczpospolitej w latach 1918-1922”. Pasjonującej opowieści towarzyszył pokaz wybranych eksponatów ze zbiorów muzealnych. Wśród obiektów, które uczestnicy spotkania mogli obejrzeć z bliska, znalazły się między innymi: mapy pokazujące zmieniające się granice II Rzeczpospolitej, banknoty pochodzące z różnych zaborów czy bagnety. Po części oficjalnej był także czas na wspólne rozmowy przy poczęstunku. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za udział, a członków Młodzieżowej Rady Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku witamy na pokładzie!


KWIECIEŃ 2019

W kwietniu członkowie Młodzieżowej Rady Muzeum po raz pierwszy odbyli wizytę studyjną w innej instytucji. Na początek odwiedziliśmy Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie wzięliśmy udział w oprowadzaniu z przewodnikiem. Celem tego typu wizyt jest poznanie funkcjonowania innych instytucji kultury oraz przyjrzenie się ich praktykom wystawienniczym i edukacyjnym. Z tego powodu wizycie towarzyszyły różnorodne zadania – wykonywane zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Każdy z uczestników przyglądał się wybranym aspektom działalności Muzeum jako budynku – zwracaliśmy uwagę między innymi na dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oznakowanie, oświetlenie różnych pomieszczeń i gadżety dostępne w sklepiku. Następnie dzieliliśmy się swoimi obserwacjami, a każdy mógł dorzucić coś od siebie. Nie tylko jednak sama przestrzeń Muzeum była przedmiotem naszego zainteresowania. Równie ważna była wystawa i sposób oprowadzania po niej. Ocenialiśmy poszczególne elementy, dyskutując o tym, co i w jaki sposób można by zmienić. Wszystkie te aktywności zachęcają do świadomego i zaangażowanego zwiedzania oraz prowadzą do wypracowania przez młodzież narzędzi służących ocenie różnych projektów muzealnych.


MARZEC 2019

Z radością informujemy, że II kadencja Młodzieżowej Rady Muzeum rozpoczęła swoją działalność!

Pierwsze spotkanie upłynęło pod hasłem poznawania się. Rozmawialiśmy o naszych potrzebach i oczekiwaniach. Pracowaliśmy również warsztatowo, próbując określić, czym dla nas jest muzeum i jakie cechy powinno mieć muzeum idealne. W wyniku dyskusji pojawiły się też pierwsze pomysły na projekty, które mogłaby w przyszłości w ramach swojej działalności realizować Rada. Kolejne spotkanie już niebawem, a jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć – zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.