Ale odlot! Tworzymy modele szybowców (warsztaty rodzinne)

Kiedy: 7 maja 2023 r., niedziela
Gdzie: Sala Gdynia (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania: około 2,5 godziny
Wydarzenie płatne (liczba miejsc ograniczona)
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat

kliknij, aby kupić bilet

Każdy z nas ma jakieś marzenia – te duże i te nieco mniejsze. Czy wiecie, o czym jako mała dziewczyna marzyła Jadwiga – młodsza córka Józefa Piłsudskiego? Jak myślicie, czy udało się jej to marzenie zrealizować? A może chcielibyście dowiedzieć się, skąd w naszym muzeum opowieści o szybowcach i sprawdzić, dlaczego samoloty latają? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas majowych warsztatów rodzinnych z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”.

Poznamy nieco bliżej Jadwigę Piłsudską, przez bliskich nazywaną czule Jagodą. Wspólnie obejrzymy archiwalne zdjęcia samolotów, na których uczyła się latać jako zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna. Prześledzimy także jej niezwykłe koleje życia, które zaprowadziły ją do Londyny, gdzie jako trzecia Polka wstąpiła do Air Transport Auxiliary – służby pomocniczej Royal Air Force. Jak się przekonamy, jej zadania nie były łatwe. Często musiała latać w trudnych warunkach atmosferycznych, bez komunikacji radiowej. Jako pilotka transportowała również uszkodzone samoloty do remontu, zwykle w bardzo złym stanie technicznym. A co sprawiło, że właśnie tak potoczyły się jej losy? Tego będzie mogli dowiedzieć się podczas najbliższego niedzielnego spotkania rodzinnego w muzeum. Choć po wojnie Jadwiga Piłsudska pracowała jako architektka, latanie pozostało jej wielką pasją. W drugiej części warsztatów zainspirowani opowieścią historyczną zagłębimy się świat modelarzy i konstruktorów szybowców. Przy pomocy elementów wyciętych wcześniej na ploterze laserowym, nożyczek i kleju uczestnicy będą mogli zbudować własne latające konstrukcje. Swoją maszynę każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu. A może w ciepły wiosenny dzień będziecie chcieli wypróbować jej możliwości na zewnątrz?

Warsztaty z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Podczas tych zajęć rodziny mogą korzystać z zasobów muzealnej warsztatowni. Jest to kontynuacja projektu realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Warsztaty poprowadzi Agata Augustynowicz – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika (pdf), który dla Was przygotowaliśmy.