„Ale odlot!” – warsztaty rodzinne

Każdy z nas ma jakieś marzenia – te duże i te nieco mniejsze. Czy wiesz, o czym jako mała dziewczynka marzyła Jadwiga – młodsza córka Józefa Piłsudskiego? Jak myślisz, czy udało jej się to marzenie zrealizować? A może chciałbyś dowiedzieć się, dlaczego samoloty latają? To tylko niektóre z pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy rodzimych warsztatów organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

W historyczny lot szybowcem zabrała nas Jadwiga Piłsudska – młodsza córka Marszałka, przez bliskich nazywana Jagodą. Wspólnie obejrzeliśmy archiwalne zdjęcia samolotów, na których uczyła się latać jako zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna. Prześledziliśmy też jej niezwykłą historię po wyjeździe do Londynu, gdzie jako trzecia Polka wstąpiła do Air Transport Auxiliary – służby pomocniczej Royal Air Force. Jej zadania nie były łatwe, często musiała latać w trudnych warunkach atmosferycznych, bez komunikacji radiowej. Jako pilot transportowała również uszkodzone samoloty do remontu, zwykle w bardzo złym stanie technicznym. Choć po wojnie pracowała jako architekt, latanie pozostało jej wielką pasją. Zainspirowani niezwykłą historią Jagody, zagłębiliśmy się w świat modelarzy i konstruktorów szybowców. Przy pomocy elementów wyciętych na ploterze laserowym, nożyczek i kleju budowaliśmy własne konstrukcje latające. Pod koniec warsztatów niektórzy odważyli się je nawet wypróbować! Swoją maszynę każda rodzina mogła zabrać ze sobą do domu.

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 9 czerwca. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic