Aleksandra Piłsudska. Komendantka wywiadu kobiecego – Adam Próchnik (opr. M. Basaj, E. Noiński)

Wydana w latach trzydziestych ubiegłego stulecia opowieść biograficzna Aleksandra Piłsudska. Komendantka wywiadu kobiecego autorstwa Adama Próchnika, skrywającego się pod pseudonimem Romana Halnego, była pierwszym, obszerniejszym spojrzeniem na początkowy etap biografii tej działaczki niepodległościowej. Autor, działacz socjalistyczny i niepodległościowy, historyk, zasłużony badacz dziejów ruchu robotniczego i socjalistycznego, w pracy napisanej w konwencji opowieści biograficznej nie stworzył kronikarskiego zapisu życia Aleksandry Piłsudskiej, pozbawionego tła historycznego. Starał się ukazać najważniejsze wydarzenia z jej życia, z lat dzieciństwa, młodości, następnie z czasów kształtowania się jej poglądów i działalności w ruchu niepodległościowym. Prezentowane wydanie zawiera opracowanie, komentarze i przypisy autorstwa pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: Małgorzaty Basaj i Emila Noińskiego.

Kup książkę online>>

Autor: Adam Próchnik