Co na to Marszałek?

Akcja Co na to Marszałek? została zainaugurowana w maju 2015 r. muralem w centrum Warszawy przedstawiającym 4-metrowy wizerunek Józefa Piłsudskiego. Obecność Marszałka w przestrzeni miejskiej stała się impulsem dla akcji mającej pokazać, jak w oczach Polaków wygląda współczesna Polska i do refleksji nad tym, z czego dziś dumny byłby Marszałek, a co mogłoby go zdziwić.

Ogromny oddźwięk społeczny oraz wysoka jakość zdjęć zgłoszonych do akcji zainspirowały Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku do stworzenia wystawy. Złożyły się na nią zdjęcia 200 użytkowników. Na ponad 600 przesłanych fotografiach Polska to piękny, rozwijający się kraj i – mimo burzliwej historii – kraj wolny, taki, jakim pozostawił go Marszałek.

Popkulturowy Marszałek

Akcja Co na to Marszałek? pokazała, że legenda otaczająca postać Józefa Piłsudskiego jest żywa także dzisiaj. Internauci znaleźli jej dowody na pomnikach, sztandarach szkolnych, książkach, ale również na T-shirtach, tatuażach, a nawet puszce coca-coli. 80 lat po śmierci Józef Piłsudski wciąż pozostaje punktem odniesienia w wielu komentarzach, nie tylko politycznych, ale także społecznych. Jego barwne wypowiedzi pojawiają się często w mediach społecznościowych, nie zabraknie ich także na naszej wystawie.

Społeczność

Na jednej z plansz wystawy pojawiły się również wizerunki kilku uczestników akcji, którzy wygrali w cotygodniowych głosowaniach na Instagramie. Chcieliśmy pokazać nie tylko piękne zdjęcia z całej Polski, ale również ich twórców, ponieważ wyjątkowość wystawy polega na tym, że ma ona bardzo wielu autorów. A społeczność jest jednym z najważniejszych filarów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zaangażowanie w organizowane przez nas akcje społeczne inspiruje nas do podejmowania nowych wyzwań, tak jak w przypadku wystawy Co na to Marszałek? Partycypacja społeczna oraz kształtowanie postaw obywatelskich w myśl wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości, są misją naszej instytucji, dlatego zapraszamy wszystkich do jej współtworzenia. Dołącz do nas! Wśród licznych projektów społecznych każdy znajdzie coś dla siebie!

II edycja

14 maja 2016 r., w Noc Muzeów, ruszyła druga edycja akcji Co na to Marszałek? organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Rozpoczęła ją wielkoformatowa projekcja nowej grafiki autorstwa Dawida Celka wyświetlana na budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

III edycja

12 maja już po raz trzeci ruszyła akcja społeczna Co na to Marszałek? organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zainaugurowana została wystawą pod tym samym tytułem będąca zwieńczeniem drugiej edycji akcji społecznej Co na to Marszałek?