Czapki z głów! Szyjemy własne maciejówki
Kiedy: 6 listopada 2022 r. (niedziela)
Godzina: 12.00-14.30
Gdzie: Sala Gdynia (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania spotkania: około 2,5 godziny
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat
Bilety na warsztaty już się wyczerpały!
Jakie nakrycia głowy nosicie – czapki, kapelusze, a może berety? Z jakich materiałów mogą być uszyte? Moda się zmienia – pojawiają się nowe trendy, a dawne ubiory często odchodzą w zapomnienie. Niektóre modowe klasyki zostają jednak z nami na dłużej i może okazać się, że świetnie sprawdzają się również dzisiaj. Czy wiecie, jak wyglądały czapki noszone w okresie I wojny światowej przez żołnierzy Legionów Polskich? Jak nazywał się ulubiony model czapki Józefa Piłsudskiego, w którym pojawia się na wielu zdjęciach i portretach? A może jesteście ciekawi, jak Wy wyglądalibyście w takim nakryciu głowy? Zapraszamy na warsztaty rodzinne, podczas których wspólnie odkryjemy historię maciejówek. Wspólnie wybierzemy się na wystawę, gdzie przyjrzymy się różnym żołnierskim nakryciom głowy, a następnie wcielimy się w krawców i spróbujemy z pomocą igieł wyczarować własne czapki, inspirowane obiektami ze zbiorów muzealnych. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami krawieckimi. Przygotowane za pomocą plotera laserowego wykroje czapek z filcu będziemy wykańczać w naszej muzealnej warsztatowni, szyjąc ręcznie oraz klejąc poszczególne elementy. Każda rodzina będzie mogła stworzyć niepowtarzalną czapkę poprzez dobór różnych kolorów nici, guzików oraz elementów wyciętych z filcu. Tak wykonane nakrycia głowy będziecie mogli zabrać ze sobą do domu – a może przydadzą się podczas chłodniejszych listopadowych dni?
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat. Aby wziąć udział w warsztatach niezbędne jest zakupienie biletu poprzez stronę internetową bądź bezpośrednio w muzealnej kasie. Warsztaty z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Podczas tych zajęć rodziny mogą korzystać z zasobów muzealnej warsztatowni. Jest to kontynuacja projektu realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.
Warsztaty poprowadzi Julia Janowska – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika, który dla Was przygotowaliśmy >> Warsztaty w Muzeum w Sulejówku