Czego oczy nie widzą. Słupy Pamięci, a kamieniołom w Janowej Dolinie (online)

Słup Pamięci na wystawie stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Kiedy: czwartek, 6 maja 2021, godz. 18.00

Prowadzący: Łukasz Wieczorek

Miejsce: fanpage Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na Facebooku

Długość trwania: około 60 minut

Wydarzenie niebiletowane

Słup Pamięci znad Garbachu na Wołyniu był pierwszym eksponatem na wystawie stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ten czterotonowy, bazaltowy blok w okresie II RP był częścią skansenu historycznego i upamiętniał jeden z etapów bitwy pod Kostiuchnówką. Jednak Słup Pamięci kryje w sobie również historię kamieniołomu i osady robotniczej w Janowej Dolinie. Śmiała, nowoczesna inwestycja w lasach Wołynia, przez współczesnych porównywana była z COP czy Portem w Gdyni. Zapraszamy na opowieść o jej powstaniu i zagładzie.

Webinar poprowadzi Łukasz Wieczorek – pracownik Działu Programu Żołnierze Niepodległości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, uczestnik prac porządkowych miejsc pochówków Legionistów Polskich na Wołyniu