Dobre rozmowy: Pani kierowca? Kierownica? Kierowczyni?

Kiedy: 26 maja 2023 r. (piątek)
Godzina: 18.00
Czas trwania: 1,5 godziny
Gdzie: Willa Bzów
Wstęp wolny

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Jak rozmawiać?”. W maju proponujemy dyskusję na temat feminatywów, czyli żeńskich form określających zawody i funkcje. Pani kierowca, kierownica, a może kierowczyni? Czy feminatywy nam przeszkadzają? Czy brzmią sztucznie? Powinniśmy ich używać czy nie? To nowomowa, czy znane w języku zjawisko? O tym wszystkim porozmawiajmy 26 maja. 

W spotkaniu weźmie udział Mateusz Adamczyk – polonista, popularyzator wiedzy o języku, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego.

Od kilku miesięcy trzy pracowniczki Muzeum szkolą się na przewodniczki dobrych rozmów w programie „Jak rozmawiać” Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest zachęcanie do rozmów na ważne dla lokalnej społeczności tematy, podczas których staramy się z otwartością wysłuchać i zrozumieć rozmówcę, a nie przekonać go. Spotkania mają swobodną formułę rozmowy w której oddajemy Wam głos. Chcemy spotkać się przy kawie i ciastku, żeby poznać Wasze zdanie ale też zachęcić do dyskutowania w atmosferze szacunku do rozmówcy.


Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.