Dworek „Milusin”. Dom Piłsudskich w Sulejówku (praca zbiorowa)

Zabytkowy dworek „Milusin” wraz z otaczającym go ogrodem to najcenniejsza, z historycznego punktu widzenia, część Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Daje bowiem możliwość bezpośredniego kontaktu z autentycznymi miejscami, w których żyli Marszałek i jego najbliższa rodzina. „Milusin” związany był przede wszystkim z życiem prywatnym jego mieszkańców – i nadal się z nim kojarzy – choć był także świadkiem wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym. W trakcie jego rewitalizacji i odtwarzania wnętrz skupiono się na tym, aby zwiedzający poczuli autentyzm domu oraz uzyskali dodatkową wiedzę na temat osobowości i nieoficjalnej, mniej znanej strony życia mieszkających w nim ludzi – przede wszystkim Marszałka. Intencją osób zajmujących się rewitalizacją dworku było, aby zwiedzający „Milusin” znaleźli się w sferze oddziaływania ducha miejsca – genius loci.

Niniejsza publikacja, którą przygotowana została z myślą o gościach odwiedzających dworek „Milusin” w Sulejówku, ma do spełnienia kilka funkcji. Jej zadaniem jest dostarczenie rzetelnej i syntetycznej wiedzy na temat historii tego miejsca, wnętrz dworku, jego wyposażenia, zgromadzonych w nim pamiątek, dzieł sztuki, mebli, książek, podarunków czy przedmiotów codziennego użytku. Z wieloma z nich związane są ciekawe historie i opowieści mówiące dużo także o ludziach, do których należały. Czytelnicy mają więc szansę dowiedzieć się więcej o mieszkańcach „Milusina” oraz poznać ich od strony nieoficjalnej, bardziej osobistej i prywatnej. Publikacja ta stanowi też rodzaj przewodnika i katalogu opisującego zbiory prezentowane w dworku. Przybliża również idee oraz koncepcje przyświecające osobom zajmującym się jego rewitalizacją, odtwarzaniem i przywracaniem mu dawnego blasku.

Kup książkę online>>

Autor: praca zbiorowa