Działalność

Tymczasowa instalacja na rynku w Kielcach - napis "Każdy się liczy", hasło promujące Wykaz legionistów polskich 1914-1918

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to instytucja otwarta na odbiorców, nowoczesna, bazująca na idei partycypacji społecznej. Koncepcja Muzeum opiera się na dwóch materialnych filarach: dworku „Milusin”, wraz z otaczającym go ogrodem, oraz budynku muzealno-edukacyjnym z wydzieloną przestrzenią wystawową, który powstanie w parku leśnym sąsiadującym z dworkiem – niegdysiejszym domem Marszałka i jego rodziny.

Nasze działania realizowane są wokół postaci Józefa Piłsudskiego, którego życie i działalność przedstawiamy z ujęciem szerokiego kontekstu historycznego. Różnorodne formy naszej aktywności nakierowane są na przyciąganie odbiorców i angażowanie ich do współtworzenia Muzeum. W obliczu braku wystawy stałej, docieramy do ludzi w ich środowiskach, wędrując z projektami edukacyjnymi, społecznymi i wystawami plenerowymi po Polsce. W ten sposób spotykamy pasjonatów historii, ale też tych, którzy nie nawykli do chodzenia do muzeów i nie odbierają ich oferty jako interesującej – wszystkich zapraszamy do włączania się w nasze działania.

Szczególnie ważne są dla nas działania w Sulejówku. Dla przyjezdnych gości odwiedzających "Milusin" oraz dla naszych sąsiadów - sulejówczan organizujemy wystawy, prelekcje, spotkania, zajęcia edukacyjne i kulturalne oraz akcje społeczne.