MAJOWY ZAWRÓT GŁOWY, CZYLI TO WIOSNA GRA| Dziecięcy poranek muzyczny

Zapraszamy na koncert z programem, który ma oddać lekki, rozedrgany rytm budzącej się do życia wiosny! To radosne muzyczne spotkanie pełne świeżości, kolorów i młodzieńczej pasji! Istny kalejdoskop brzmień i stylów zadzieje się także dzięki szerokiej palecie instrumentów: od fortepianu, przez skrzypce, akordeon i flet, aż po zespół perkusyjny. Tak jak zaskakująca i dynamiczna bywa wiosna, tak i my stawiamy na różnorodność, więc spodziewajcie się zarówno subtelnej „Ikebany” Garści, tanecznego scherzo Schuberta, a nawet jazzowych improwizacji Desmonda oraz zaskakującej perkusyjnej kompozycji o tytule „Pszczółka”!

Czytaj więcej

Spleceni z naturą, czyli makramowe węzły i supły dla naszych roślin | Cykl: Muzealne przygody z Helą

Czy da się spleść historię, rękodzieło i naturę? Tak! Wystarczy przyjść na warsztaty czerpiące z tradycji, choć w nowoczesnej odsłonie! Wszyscy chętni – dzieci, rodzice, dziadkowie – będą mieli szansę stworzenia niepowtarzalnej makramowej zawieszki dla domowych, balkonowych lub ogrodowych roślin! Zanim jednak umościcie swoich zielonych ulubieńców w nowej, wygodnej dekoracji to zapoznamy się z niezwykłym przedmiotem, czyli Podręcznikiem szmuklerskim Rozalii Czuszkiewiczówny! W tym wyjątkowym zeszycie autorka, z ogromną precyzją i wyczuciem estetyki, ręcznie odrysowywała pasmanteryjne sploty i węzły.

Czytaj więcej

Sztuka w mundurze, czyli plastycy i muzycy z Piłsudskim dla Niepodległej | Cykl: Od-przewodnik

Poznajcie artystów z otoczenia Józefa Piłsudskiego! Autorska ścieżka oprowadzania – tym razem zaprojektowana przez przewodnika Erwina Kozłowskiego – ukaże wrażliwszą stronę Marszałka. Czy rzeźbiarze, malarze, graficy, muzycy i inni uzdolnieni ludzie mogli mieć wpływ na ukształtowanie małego Ziuka? A na wykreowanie legendy najpierw Komendanta, później Naczelnika, czy wreszcie Marszałka i zwycięzcy? Dlaczego tak wielu artystów odnajdziemy pośród legionistów i najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego? No i pytanie o ponadczasowość dzieł: czy plastyczny wizerunek Józefa Piłsudskiego w przestrzeni publicznej stał się wizytówką wyłącznie obozu sanacji II RP, czy może wciąż pozostaje istotny dla Polaków?

Czytaj więcej

Noc Muzeów u Piłsudskich! | 17 maja 2025

Noc Muzeów jest dla nas tym, czym olimpiada dla sportowców: choć utrzymujemy doskonałą formę przez cały czas, to właśnie podczas tego wydarzenia szczególnie zależy nam na jak najlepszym zaprezentowaniu swoich możliwości! Przystępujemy zatem do kulturalnej rywalizacji w duchu fair play, oferując Wam bezpłatny przegląd tego, co u nas najlepsze! A mamy się czym pochwalić, bo będąc jednym z najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w leśnym parku, dysponujemy dwiema strefami: współczesnym budynkiem z wielokrotnie nagradzaną wystawą stałą oraz enklawą historyczną z dworkiem „Milusin” (domem rodzinnym Piłsudskich) i okalającym go ogrodem.

Czytaj więcej

Wiosenny Salon Sztuki. Jesteś artystką/artystą! | Cykl: Lata 20., lata 30., kiedyś do wspomnień będą pretekstem!

Zadziornym tytułem zachęcamy do udziału w warsztatach wszystkich chcących poczuć się jak artysta lub artystka! Nie jest konieczny ani profesjonalny staż, ani nawet talent plastyczny! Wystarczą dobre chęci i możliwość podarowania sobie kilku wolnych chwil na kreatywną pracę. Zapewniamy fachowe narzędzia, pomoc edukatorki, a przede wszystkim wybrany materiał z historii polskiej sztuki ku inspiracji.

Czytaj więcej

Kultura inspiruje

Informujemy, że dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jadwiga Rodowicz-Czechowska oraz Małgorzata Basaj rozpoczynają przygotowania do wystawy o Braciach Piłsudskich, która prezentowana będzie w…

Czytaj więcej

Nabór dla wolontariuszy w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Nie liczy się wiek, płeć, staż – liczysz się Ty! Wnieś odrobinę swojego wolnego czasu, a my podzielimy się dobrym nastawieniem i wspólnie przekujemy chęci w działanie! Ruszył wiosenny nabór do nowej grupy wolontariackiej i potrwa tylko do 18 kwietnia! Nie wahaj się i zgłoś już teraz, by razem z nami tworzyć polską kulturę!

Czytaj więcej

Wiosenne granie, czyli radosny miszmasz | Dziecięcy poranek muzyczny

Inspirujemy się dziecięcym wierszykiem „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” i zapraszamy na muzyczną przeplatankę. Podczas kolejnego poranku spodziewajcie się bardzo różnorodnej i zaskakującej muzyki, bo sięgniemy zarówno po klasykę, jak i hity muzyki pop (podpowiedź: będą nawet John Lennon i Paul McCarthney z kolegami). Skoro wiosna bywa kapryśna i różnorodna, to my ją zachęcimy do rozgoszczenia się zróżnicowanym, pogodnym programem!

Czytaj więcej

Wiklinowy portret wiosny, czyli wyplatamy wielkanocne koszyczki | Cykl: „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”

Połączmy przyjemne z pożytecznym: zrelaksujmy się spacerując po pachnących wiosną alejkach ogrodu historycznego, by potem popracować ze wspaniałym, naturalnym materiałem jakim jest wiklina! Nie musicie mieć żadnego doświadczenia, by spróbować ginącej sztuki plecionkarskiej. Dzięki wsparciu profesjonalistek z Siostry Plotą, nie tylko poznacie specyfikę tego rękodzieła, sploty i inne tajniki wyplatanek z młodych pędów wierzbowych, ale także stworzycie swój własny, unikalny koszyczek!

Czytaj więcej