Turniej debat parlamentarnych o dwudziestoleciu międzywojennym

Zapraszamy na pierwszy w Polsce turniej debat historycznych w formacie Brytyjskim Parlamentarnym. Tematy będą szeroko oscylowały wokół okresu dwudziestolecia międzywojennego, znajomość historii będzie atutem. Jednak jednocześnie, zgodnie z założeniami formatu BP, tworzone tezy będą pod względem argumentacji dostępne dla osób niespecjalizujących się ani w tym okresie historycznym, ani w historii w ogóle. Mogą pojawić się tezy z perspektywy teraźniejszej, oraz nietraktujące tylko o Polsce.

Czytaj więcej

Debatuj z nami – on-linowy kurs debat dla nauczycieli i edukatorów

Wykorzystanie debatowania w szkołach i w edukacji pozaformalnej staje się coraz bardziej popularne. Debatowanie z wykorzystaniem argumentacji pojawia się na lekcjach historii i innych przedmiotów, ale także podczas inicjatyw różnych instytucji, organizacji czy firm. Staje się ono umiejętnością coraz bardziej powszechną. Niestety brakuje miejsc, gdzie nauczyciele i edukatorzy mogliby od podstaw poznać i przećwiczyć debatowanie pod okiem trenera z pedagogicznymi umiejętnościami i międzynarodowym doświadczeniem. Wielu nauczycieli i edukatorów chciałoby wykorzystywać debaty na swoich zajęciach, ale nie czuje się pewnie w tym zakresie.

Czytaj więcej

Konkurs na POP-UP czyli moja książka 3D

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie na stworzenie własnej trójwymiarowej książki, czyli Pop-up’u! Przygotowany projekt powinien odnosić się do całej historii, motywów, wątków bądź scen z wybranej książki dla dzieci i młodzieży z dwudziestolecia międzywojennego.

Czytaj więcej

Wytwórnia zabawy – o historii inaczej. Nawet Marszałek miał swój piórnik

Lubicie majsterkować i uważacie, że własnoręcznie zrobione przedmioty są wyjątkowe? To znak, że warsztaty z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” są właśnie dla Was! Podczas spotkania dowiecie się jak wyglądała szkoła za czasów Józefa Piłsudskiego oraz z jakich przyborów szkolnych kiedyś korzystano. Wspólnie udamy się na Wystawę Stałą, gdzie przekonacie się, jak wygląda piórnik z początku XX wieku. Zobaczymy także inne eksponaty muzealne, nawiązujące do czasów młodości Marszałka. Następnie przeniesiemy się do centrum edukacyjnego, by z wykorzystaniem odpowiednich materiałów i narzędzi samodzielnie stworzyć własne piórniki, inspirowane obiektem z wystawy.

Czytaj więcej

Epoka od kuchni. Owocowe pożegnanie lata (online)

Już od soboty (25 września) wracamy z cyklem „Epoka od kuchni rodzinne”, a zaczniemy od owocowego pożegnania lata. Jesień zbliża się wielkimi krokami, ale w ostatnich promieniach letniego słońca dojrzewają owoce, które sprawiają, że smak lata może towarzyszyć nam nieco dłużej. Jeśli jesteś ciekaw, jakie przetwory były popularne w okresie międzywojnia i chcesz poznać przepisy na modne wówczas konfitury i galaretki – koniecznie weź udział w najbliższych warsztatach rodzinnych online!
Na pożegnanie lata upieczemy owocowy deser ze śliwek, moreli, malin…. i zjemy go z domową bitą śmietaną.

Czytaj więcej

Zostań wynalazcą, inspiruj się II RP – warsztaty w małych szkołach

Wiele swoich osiągnieć́ II Rzeczypospolita zawdzięcza ogromnej energii społecznej: jej obywatele i obywatelki stowarzyszali się, aktywnie odbudowywali kraj i wspólnie szukali rozwiązań́ problemów. Inspirując się̨ historią, zapraszamy młodzież̇ na warsztaty o pracy na rzecz wspólnoty z wykorzystaniem techniki Design Thinking. Uczestnicy przyjrzą się problemom i potrzebom społeczeństwa sprzed stu lat, by lepiej zrozumieć ówczesne wzornictwo i zadać sobie pytanie przed jakimi wyzwaniami może stanąć człowiek za kilkadziesiąt lat. Jednym z elementów spotkania będzie stworzenie w muzealnej warsztatowni prototypu przedmiotu, który będzie mógł posłużyć́ obywatelowi przyszłości i pomoc mu przeprowadzić potrzebne zmiany.

Czytaj więcej

Głos Milusiński – otwieramy redakcję magazynu dla dzieci!

Zapraszamy do redakcji pierwszego numeru magazynu „Głos Milusiński”, w którym najważniejszy głos będą miały dzieci. Zainspirujemy się gazetą „Gołąb Zułowski”, którą wraz ze swoim bratem Bronisławem, założył trzynastoletni Józef Piłsudski. Tworzona była odręcznie dla znajomych i rodziny, chłopcy opisywali w niej ważne i lubiane przez nich rzeczy.

Czytaj więcej