Co Piłsudski robił w Tokio? Tworzymy teatrzyki cieni (warsztaty rodzinne)

Czy lubicie podróżować? Byliście może w jakimś odległym, niecodziennym miejscu? A może marzycie o odwiedzeniu jakiegoś dalekiego kraju? Józef Piłsudski w swoim życiu odwiedził kilka państw, ale jego najdłuższą i najbardziej egzotyczną podróżą okazała się wyprawa do Japonii. Dlaczego tam pojechał i jakie wrażenie wywarł na nim Kraj Kwitnącej Wiśni? Podczas warsztatów rodzinnych wspólnie ruszymy śladami Józefa Piłsudskiego i poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej

Co w trawie piszczy? Sprawdzamy, kto mieszka w milusińskim ogrodzie (warsztaty rodzinne)

W milusińskim ogrodzie znajduje się wiele drzew, kwiatów i traw. Wśród nich mieszkają różne zwierzęta, zarówno te małe, jak i te nieco większe. Tak zresztą było także za czasów, gdy mieszkali tu państwo Piłsudscy . Jakie zwierzęta i owady można było spotkać tu dawniej, a jakie żyją tu obecnie? Tego wszystkiego będziecie mogli dowiedzieć się już w niedzielę 18 września!

Czytaj więcej

#BezPrzedawNIEnia / Ruszyła ogólnopolska kampania MKiDN

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszyła kampania informacyjna poświęcona stratom, jakie Polska poniosła w wyniku agresji Niemiec i później, 17 września, ataku Związku Sowieckiego. Hasłem kampanii jest hasztag #bezprzedawNIEnia, a znakiem kampanii – logotyp, który składa się z pełnej nazwy hasztagu z literami „NIE” wpisanymi w kształt bomby.

Czytaj więcej

Spacerem przez Sulejówek – warsztaty

Spacerem przez Sulejówek to projekt współorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka i Muzeum, skierowany do mieszkańców i pasjonatów historii Sulejówka. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na pięć warsztatów prowadzonych przez Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz, podczas których stworzymy trasy spacerowe po naszym mieście.

Czytaj więcej

W kratkę czy w linie? Tworzymy własne notatniki

Czy macie swój ulubiony piórnik, kolory kredek i flamastrów? Wolicie pisać w zeszycie w kratkę czy w linie? A czy wiecie, z jakich przyborów szkolnych mogły dawniej korzystać dzieci? Potrzebujcie notatnika do zapisywania ważnych planów i przemyśleń. Po przerwie wakacyjnej wracamy z naszym cyklem warsztatów dla rodzin „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” i zapraszamy na spotkanie, podczas którego spróbujemy nieco oswoić szkołę.

Czytaj więcej

Piłsudska: Unmuted – spektakl w Muzeum

Przedstawienie inspirowane Aleksandrą Piłsudską powraca! Muzealna sala Paderewskiego ponownie zmieni się w nowoczesną przestrzeń teatralną, a podczas spektaklu nie zabraknie akcentów muzycznych, choreograficznych i wizualizacji. Osią opowieści jest życiorys Aleksandry Piłsudskiej, powszechnie znanej jako druga żona Marszałka Polski. Najczęściej jest prezentowana jako matka ich córek, pierwsza dama, kustoszka pamięci i pamiątek po mężu. Znacznie rzadziej jako aktywna działaczka czy zaangażowana społeczniczka.

Czytaj więcej

Wakacyjny plener malarski – warsztaty rodzinne

Lato powoli dobiega końca i już za chwilę będzie można dostrzec pierwsze sygnały nadchodzącej jesieni. Póki co jednak dni są nadal ciepłe i słoneczne. Jesteście ciekawi, jak wygląda ogród o tej porze roku? A może zastanawiacie się, jak uczcić koniec wakacji i poczuć jeszcze sielankowy klimat? Zapraszamy Was na rodzinny plener malarski do milusińskiej puszczy!

Czytaj więcej

Gorące lato 1920. Armia w odwrocie. Państwo w kryzysie

14 sierpnia 2022 r., w przeddzień Święta Wojska Polskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu Niepodległa zapraszają na debatę naukową poświęconą wojnie 1920. Tym razem naukowcy zajmujący się tą problematyką nie będą analizowali przebiegu zwycięskiej bitwy warszawskiej, ani strategii Józefa Piłsudskiego, lecz przyjrzą się wnikliwie kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazło się państwo polskie w czasie wojny.

Czytaj więcej