Nagrywamy – pamiętamy! Domowe archiwum historii mówionej

Na początku ostatniej dekady października zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu należącym do cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”, kierowanym do odbiorców dorosłych oraz młodzieży. W jednej z naszych sal edukacyjnych dowiemy się, jak stworzyć domowe archiwum historii mówionej, jak rejestrować relacje wspomnieniowe wg metodologii oral history, a także poznamy sposoby wykorzystywania rozmaitych nagrań na ekspozycjach muzealnych.

Czytaj więcej

Dromaderka, komendantka, pierwsza dama, czyli jak świętować rok Aleksandry Piłsudskiej (warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli)

Podejmiemy refleksję na temat miejsca kobiecych bohaterek w edukacji szkolnej, muzeach i przestrzeni publicznej oraz zastanowimy się, jak o nich uczyć. W części warsztatowej zaprosimy uczestniczki i uczestników do zaprojektowania własnych sposobów na świętowanie roku Aleksandry Piłsudskiej. Być może któryś z pomysłów uda się zrealizować w waszych szkołach? Spotkanie zwieńczy prezentacja oferty zajęć edukacyjnych, w tym bezpłatnych lekcji muzealnych.

Czytaj więcej

Życie od kuchni, czyli poznajemy sekrety Adelci (warsztaty rodzinne)

Kawa czy herbata? Ciasto ze śliwkami czy herbatniki? Co najbardziej lubił jadać Józef Piłsudski i czy był miłośnikiem słodyczy? Jakie były jego zwyczaje i jakie potrawy najczęściej trafiały na stół w „Milusinie”? Na te wszystkie pytania z pewnością znała odpowiedź Adelcia Hajbutowicz – gospodyni w domu Aleksandry i Józefa.

Czytaj więcej