Ferie w Muzeum 2023

Kiedy: od 15 do 17 lutego oraz od 22 do 24 lutego 2023 r.
Godzina: 9.15 lub 12.00
Dla kogo: grupy uczennic i uczniów klas 1 – 3 szkoły podstawowej, oferta skierowana do grup zorganizowanych.
Sposób rezerwacji: informacja u dołu strony
Koszt zajęć: usługa edukacyjna bezpłatna (należy doliczyć 1 zł od każdego ucznia za bilet wstępu)

W trakcie ferii zimowych zapraszamy uczennice i uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 do skorzystania z puli bezpłatnych zajęć w naszym Muzeum (należy doliczyć 1 zł na bilet wstępu dla każdego ucznia). 

 • Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych

  To interaktywne zajęcia, łączące elementy spektaklu lalkowego z pedagogiką zabawy. W czasie spotkania przybliżamy pojęcie niepodległości w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia zostały przygotowane w formie „teatru w walizce”. Uczennice i uczniowie są czynnie zaangażowani w przebieg spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatów. Pozwala im to nie tylko poznać nowe pojęcia w sposób intelektualny, lecz także doświadczyć ich fizycznie oraz emocjonalnie.

 • Kiedy Józef był Ziukiem – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim

  Dzięki interaktywnemu opowiadaniu wykorzystującemu technikę teatru kamishibai oraz wizycie na wystawie uczennice i uczniowie dowiedzą się, jak młody Józef Piłsudski najchętniej spędzał wolny czas, czy lubił chodzić do szkoły oraz dlaczego państwo Piłsudscy musieli nagle opuścić rodzinny dom. Wiedza o dzieciństwie Ziuka pozwoli uczestniczkom i uczestnikom zajęć na stworzenie własnego komiksu o jego przygodach. Część warsztatowa poprzedzona zostanie wspólnym oglądaniem filmu „Przepis na komiks”, dzięki któremu dzieci zgłębią tajniki warsztatu scenarzysty i rysownika komiksu.

 • Muzeum bez kapci

  Czy nowoczesne muzeum to tylko wystawa i eksponaty? Czy może kryje w sobie coś więcej? Dlaczego wybudowano muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi razem z uczennicami i uczniami, poznając naszą siedzibę „od kuchni” i odkrywając zakątki zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Na zajęciach dzieci zgłębią tajniki tworzenia kolekcji, zastanowią się, jak wyobrażają sobie swoje wymarzone muzeum, i stworzą własne miniwystawy.

 • Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli krokiet nie do jedzenia, komórki nie do dzwonienia

  W czasie zajęć dzieci będą miały okazję poznać i wypróbować dawne gry i zabawy, które cieszyły również córki Józefa Piłsudskiego. Stare zdjęcia, opisy, wspomnienia, a przede wszystkim zabawki z epoki pozwolą nam odtworzyć atmosferę dziecięcych zabaw sprzed stu lat. Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych, które wraz z ojcem stworzyły Wanda i Jadwiga Piłsudskie, będzie inspiracją do dobrej zabawy i szukania przygód w muzealnych przestrzeniach.

Bezpłatna pula biletów realizowana jest w ramach akcji „Kultura Dostępna – Muzeum za 1 zł” finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Zajęcia można rezerwować mailowo, pisząc na adres: [email protected]

Informacje wymagane do rezerwacji:

 • preferowana data zajęć,
 • wybrany temat/tematy zajęć,
 • klasa/wiek uczestników,
 • liczba uczestników + opiekunów,
 • nazwa placówki,
 • numer telefonu do opiekuna grupy,
 • dokument sprzedaży: paragon/faktura.

Dodatkowe informacje dotyczące procesu rezerwacji zajęć można uzyskać kontaktując się z Działem Obsługi Odwiedzających pod numerem telefonu: (22) 77 88 000 lub adresem mailowym: [email protected]

W sprawach dotyczących organizacji i przebiegu zajęć prosimy kontaktować się z Działem Edukacji: [email protected]