Historie (pod)różne – Tajna misja do Tokio. Najdalsza podróż Józefa Piłsudskiego (online)

Rysunek parowca wpływającego do portuProwadzi: Agnieszka Kaczmarska

Kiedy? 27 maja, czwartek

Online – na żywo na fanpage’u Muzeum na Facebooku

Czas trwania: ok. 1 godziny

Wydarzenie bezpłatne

W kolejnej odsłonie cyklu „Historie (pod)różne” będziemy towarzyszyć Józefowi Piłsudskiemu w najdalszej podróży w jego życiu. Mieszkający w prowincjonalnym Krakowie socjalista – konspirator uważnie śledził sytuację międzynarodową i w wojnie rosyjsko-japońskiej na Dalekim Wschodzie od razu dostrzegł szansę dla sprawy polskiej. Wyruszył więc do Tokio z tajną misją o kryptonimie „Wieczór”, by zaprezentować przedstawicielom rządu Japonii propozycję współpracy wojskowo-wywiadowczej. Podczas tej podróży Piłsudski transatlantykami przemierzył dwa oceany, a kolejami Amerykę Północną. Widział wodospady Niagara, park skalny Ogród Bogów, Colorado Springs, Góry Skaliste, Jezioro Słone. Odwiedził nowoczesne miasta i widział pierwsze drapacze chmur.

Jak zdobył paszport i pieniądze na tak daleką wyprawę? Dlaczego, aby dotrzeć do Tokio popłynął do Ameryki? Co przeżył i widział po drodze? Co wspólnego z Titanikiem ma transatlantyk, którym płynął? Co Piłsudski widział w Honolulu? Jaka niespodzianka czekała go w Tokio? Czy udało mu się zdobyć świętą górę Japończyków? Czy jadł pałeczkami? Dlaczego pewną japońską potrawę zapamiętał do końca życia? Dlaczego w drodze powrotnej spóźnił się na statek? I wreszcie, czy udało mu się w Tokio osiągnąć to co zamierzał?

O tych i innych intrygujących historiach dotyczących tajnej misji Piłsudskiego do Tokio opowie współtwórczyni wystawy stałej, kuratorka galerii „Wiktor”, miłośniczka fotografii i dalekich podróży, rowerzystka i kajakarka Agnieszka Kaczmarska