Historię swą piszcie same. Polityka, historiografia i muzealne narracje z perspektywy kobiet (praca zbiorowa)

Na zakończenie Roku Aleksandry Piłsudskiej ukazały się drukiem materiały konferencji  naukowej „Historię swą piszcie same. Historiografia, polityka i muzealne narracje z perspektywy kobiet” wydane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w koedycji z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Redaktorkami naukowymi publikacji pokonferencyjnej są: Iwona Dadej, Dobrochna Kałwa, Anna Nowakowska-Wierzchoś oraz Agnieszka Kaczmarska (pracowniczka Działu Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). We wstępie autorstwa dr hab. Dobrochny Kałwy można przeczytać m.in.:

Niniejszy tom jest pokłosiem spotkania trzech środowisk: historycznego, herstorycznego i muzealniczego, na konferencji „Historię swą piszcie same. Polityka, historiografia i muzealne narracje z perspektywy kobiet”, która odbyła się w gościnnych progach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w 140. rocznicę urodzin Aleksandry Piłsudskiej. Wybór miejsca i czasu nie był przypadkowy, zważywszy na rolę, jaką odegrała Aleksandra Piłsudska w zachowaniu dziedzictwa Marszałka, a także na udział kobiet w czynie niepodległościowym […]. Paradygmatycznie zróżnicowane perspektywy, wielość ujęć i niejednolity stosunek do historii kobiet nakładają się na siebie, uzupełniają i przenikają, w wyniku czego wyłania się obraz niejednoznaczny, a jednocześnie pogłębiony, wielowymiarowy. Obraz, którego wydźwięk i znaczenie zależy od współpracy środowisk, którym bliska jest idea poznania i upamiętnienia bohaterek wydobytych z cienia. Niniejszy tom jest zapisem spotkania różnych środowisk, które miały okazję wymienić się doświadczeniami, a także zapowiedzią dalszych działań, zainicjowanych w procesie dialogu, bez którego historia kobiet, herstoria i pamięć nie przetrwają.

Kup książkę online>>

Autor: praca zbiorowa

Wydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku / Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk

Objętość: 372 stron