IV Turniej Debat Historycznych – relacja

Statek SS Pułaski w porcie przy Dworcu Morskim. Gdynia, 1935 r.14 szkół, 18 drużyn, 18 sędziów i 3 rundy eliminacyjne zwieńczone debatą finałową – właśnie zakończył się IV Turniej Debat Historycznych.

Zapowiedziany na początek kwietnia 2020 r. IV Turniej Debat Historycznych z powodu pandemii został przeniesiony na koniec listopada 2020 r. Odbył się on w formule on-line na platformie Mixidea, przygotowanej przez profesjonalistów w dziedzinie debatowania on-line.
IV Turniej odbył się 28 listopada, wzięły w nim udział szkoły z I i II edycji programu.

Łącznie do Turnieju przystąpiło 18 drużyn, nad którymi miało 18 wyszkolonych sędziów oraz osoby czuwające nad prawidłowym przeprowadzeniem turnieju w formule zdalnej. W trakcie zmagań uczniów zaprosiliśmy nauczycieli opiekujących się klubami w swoich szkołach do uczestnictwa w szkoleniu, które poprowadził specjalista w dziedzinie debatowania – Radosław Czekan. Podczas szkolenia zostały poruszone problemy związane m.in. z zaangażowaniem uczniów w sztukę debatowania oraz sposobami sędziowania podczas spotkań debatanckich w poszczególnych szkołach. Była to, także okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnego motywowania się.

Podczas IV Turnieju Debat Historycznych drużyny debatowały na następujące tematy:

 1. Ta izba uważa, że II Rzeczypospolita osiągnęła sukces w dziedzinie edukacji;
 2. Ta izba, jako PSL „Piast”, po wyborach w 1922 r. i zamachu na prezydenta Narutowicza starałaby się stworzyć rząd z PPS, PSL „Wyzwolenie” i mniejszościami narodowymi zamiast z endecją;
 3. Ta izba uważa, że problemy gospodarcze II RP były wynikiem przede wszystkim błędnej polityki gospodarczej władz państwa.

W finale dwie najlepsze drużyny zmierzyły się z tezą: „Jest rok 1921. Ta izba wprowadziłaby powszechne wybory na prezydenta Polski”.
Puchar zwycięzcy turnieju otrzymała drużyna z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi, natomiast II miejsce zajęła drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Pucharem nagrodzony został również najlepszy mówca, którym został Borys Sobczak z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi.

Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym i uczestnikom!

W IV Turnieju Debat Historycznych brały udział następujące szkoły:

 1. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
 2. II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu,
 3. Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica – III Liceum Ogólnokształcące i 1 Technikum w Kutnie,
 4. Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu,
 5. Monnet International School – Liceum w Warszawie,
 6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku,
 7. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi,
 8. IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu,
 9. Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach,
 10. Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze.