Jędrzejki – 153. rocznica urodzin Jędrzeja Moraczewskiego

Kiedy: 13 stycznia 2023 r.
Gdzie: Kopiec Współtwórców Niepodległości – Skwer Niepodległości, Sulejówek
Czas: cały dzień

Zapraszamy do wspólnego świętowania jędrzejek – 153. rocznicy urodzin jednego z twórców niepodległości Polski, Jędrzeja Moraczewskiego! Zachęcamy do udziału w akcji mieszkanki i mieszkańców Sulejówka i okolic, ale także wszystkie osoby, które chcą złożyć hołd Jędrzejowi Moraczewskiemu.

Aby upamiętnić tę wybitną postać, podobnie, jak w poprzednich latach, 13 stycznia zapalmy światełko przed Kopcem Współtwórców Niepodległości (Skwer Niepodległości, Sulejówek) i stwórzmy z lampek świetlny krąg. Następnie zachęcamy do zrobienia zdjęcia swojego światełka i umieszczenie go w komentarzu pod postem ogłaszającym akcję na fanpage’u Muzeum>> na Facebooku.

Osoby, które zapalą znicz, zrobią mu zdjęcie i umieszczą je w komentarzu na Facebooku otrzymają od Muzeum w prezencie książkę „Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia” (część pierwsza, tom 2). Książki będzie można odebrać w późniejszym terminie Willi Bzów (prosimy o wcześniejszy kontakt poprzez wiadomość na fanpage’u Muzeum, liczba książek ograniczona).

Jędrzej Moraczewski – premier Polski, minister komunikacji, poseł do parlamentu austriackiego, major Wojska Polskiego, działacz związkowy i jeden z czołowych działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej, mieszkaniec Sulejówka, urodził się 13 stycznia 1870 r. w Trzemesznie.