Kino Letnie. Z Polski do Hollywood, aktorki, które wypłynęły na szerokie wody („Strachy”, 1938 r.)

Kiedy: 29 lipca 2023 r. (sobota)
Gdzie: plac muzealny koło willi Bzów
Czas trwania: 2 godziny
Wstęp wolny, wydarzenie bezpłatne.

W najbliższym Kinie Letnim zapraszamy na film „Strachy” z 1938 r. w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego z Jadwigą Andrzejewską w roli głównej. Pokaz poprzedzi prelekcja Grzegorza Rogowskiego. W trakcie pokazu rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez harcerzy z Hufca ZHP Sulejówek.

O czym są „Strachy”? Zamknięcie kabaretu powoduje, że Teresa (w tej roli Hanna Karwowska) wraz z koleżankami zostaje bez pracy. Także Linka (Jadwiga Andrzejewska), zakochana we właścicielu kabaretu, który jednak nie ma zamiaru się z nią ożenić. Teresa, Linka i kilka koleżanek wyjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka. Baletmistrzem miejscowego teatrzyku jest profesor Dubienko – stary, nieszczęśliwy człowiek, który w alkoholu szuka zapomnienia. Jego tańce nie zyskują aplauzu miejscowej publiczności, natomiast wielkim powodzeniem cieszą się występy dziewcząt. Co wydarzyło się dalej? Przekonamy się już w najbliższą sobotę!

Co niedzielę Józef Piłsudski razem z rodziną zasiadał w Belwederze przed rozpiętym na bambusowych sztalugach ekranie, by w domowej atmosferze z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi oglądać filmy. Adiutant Mieczysław Lepecki wspominał w swoich pamiętnikach, że Marszałek, początkowo zainteresowany głównie stroną techniczną filmowej aparatury, z czasem czerpał coraz więcej przyjemności z samych seansów, aż zwyczaj oglądania filmów z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi stał się regularnym punktem niedziel spędzanych w Belwederze. Nawiązując do tej tradycji, zapraszamy do wspólnego oglądania filmów na muzealnym placu pod lipą. Niewiele wiemy o filmach, które oglądał Marszałek. Lepecki wymienił raptem kilka tytułów i gatunków, jak filmy muzyczne i kreskówki. Wspomina, że córki Piłsudskiego miały swoje filmowe upodobania i chętnie o tym opowiadały. Autor wspomnień milczy natomiast o filmowych gustach Aleksandry Piłsudskiej, patronki roku 2023. Myśląc o Aleksandrze – odważnej aktywistce, która poświęciła część życia, by wpierać kobiety, chcemy, by nurtem przewodnim cyklu były właśnie kobiety wybitne i odważne, które, próbując zrobić karierę za granicą, wypłynęły na szerokie wody.