Klasy 4 – 6

Flagi, pieśni, defilady… O świętowaniu 11 listopada
Czym jest niepodległość? Czy to słowo jest dziś dla nas ważne? Temat Narodowego Święta Niepodległości staje się pretekstem do przypomnienia ważnych wydarzeń z polskiej historii. Dowiadujemy się, jak świętowali niepodległość nasi przodkowie oraz jak wielkim wyzwaniem dla całego narodu była odbudowa państwa po latach zaborów. Trochę na przekór tytułowi zajęć, zastanawiamy się, czy rzeczywiście uroczystości oficjalne to jedyny sposób uczczenia tego dnia. Wspólnie planujemy, jak świętować 11 listopada.

Historyk na tropie – z wizytą u rodziny Piłsudskich
Naukowiec czy detektyw? Na czym tak naprawdę polega praca historyka? Czy ogranicza się ona wyłącznie do lektury starych dokumentów? W czasie zajęć przyglądamy się różnym rodzajom źródeł historycznych. Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonujemy się, jak wiele można się nauczyć z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.

Legenda Legionów
Na zajęciach zgłębiamy fenomen Legionów Polskich. Dzięki różnorodnym aktywnościom dzieci dowiadują się, jak różni ludzie tworzyli tę formację wojskową, czym była i jakie znaczenie miała sztuka okopowa, a także co wspólnego z wojskiem ma klub sportowy Legia Warszawa.

Zajęcia przygotowane zostały w oparciu o portal Żołnierze Niepodległości>>

Od Ziuka do Józefa – komiksowa opowieść o Józefie Piłsudskim
Co to jest komiks historyczny? Jakich błędów należy unikać przy tworzeniu komiksów? W jaki sposób zaprojektować planszę komiksową, tak aby była czytelna dla odbiorcy? W czasie zajęć szukamy odpowiedzi na te i inne pytania oraz przyglądamy się pracy twórcy komiksu historycznego. Poznajemy także historię małego Ziuka, który wyrósł na jednego z najważniejszych polskich bohaterów.