Klasy 4-6

Od Ziuka do Józefa – komiksowa opowieść o Józefie Piłsudskim

Co to jest komiks historyczny? Jakich błędów należy unikać przy tworzeniu komiksów? W jaki sposób zaprojektować planszę komiksową, tak aby była ona czytelna dla odbiorcy? W czasie zajęć poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania oraz przyjrzymy się pracy twórcy komiksu historycznego. Poznamy także historię małego Ziuka, który wyrósł na jednego z najważniejszych polskich bohaterów. Mamy nadzieję, że po zajęciach ręce same będą rwały się do pracy!

Historyk na tropie – z wizytą u rodziny Piłsudskich

Naukowiec czy detektyw? Na czym tak naprawdę polega praca historyka? Czy ogranicza się on wyłącznie do lektury starych dokumentów? W czasie zajęć przyjrzymy się – i posłuchamy! – różnych rodzajów źródeł historycznych. Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonamy się, jak wiele można się nauczyć z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.

Nieznany żołnierz

Wojsko pokazane z nieznanej strony w czasie warsztatu inspirowanego książką Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego w wojsku pracują matematycy, inżynierowie i lekarki, jakie zadania stoją przed żołnierzami oraz z czym muszą się mierzyć w czasie wojny i pokoju. Podczas zajęć sami będą mogli spróbować swoich sił jako wojskowi specjaliści: zbudować most czy odszyfrować wiadomość. Zagadki i ćwiczenia pomogą zdobyć wiedzę na temat historii Wojska Polskiego, a także zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. Uczniowie dowiedzą się także, dlaczego Grób Nieznanego Żołnierza jest tak ważnym miejscem dla Polaków.

Rok 1920: opowieści muzealnych eksponatów

Czepek sanitariuszki, buława, samochód pancerny, fragment z gazety codziennej… Poprzez eksponaty z muzealnej wystawy uczniowie poznają historię wojny polsko-bolszewickiej: rolę wojska i Wodza Naczelnego oraz dowiedzą się, jak wyglądało wówczas codzienne życie i czy każdy walczył z bronią w ręku. Mówiąc o wydarzeniach sprzed 100 lat, które zdecydowały o historii Polski i Europy, postaramy się przywrócić pamięć o bohaterkach i bohaterach tamtych dni.