Śladami niepodległości – Klub Nauczyciela Historii na spotkaniu w Gdyni

Działalność Klubu Nauczyciela Historii

Klub Nauczyciela Historii to wyjątkowa organizacja działająca przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku już od 2013 roku. Zrzesza nauczycieli historii, wspierając ich w rozwoju własnych zainteresowań historycznych i pasji pedagogicznej. Należą do niego nauczyciele z całej Polski oraz ze szkół polonijnych, którzy chcą nauczać historii w sposób ciekawy i atrakcyjny, z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu. Członkowie Klubu regularnie spotykają się na kilkudniowych Zjazdach, podczas których mają okazję z jednej strony lepiej się poznać i wymienić doświadczeniami, z drugiej zaś rozwijać swoje kompetencje pedagogiczne.

VI Ogólnopolski Zjazd Klubu Nauczyciel Historii w Gdyni

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczny Zjazd Klubu miał wyjątkowy, uroczysty charakter. Odbył się w dniach 11-13 października w Gdyni. Wybór miejsca był nieprzypadkowy – to właśnie Gdynia stała się dumą i symbolem odrodzonego państwa polskiego. Do Trójmiasta przyjechało w sumie 80 uczestników z różnych stron Polski, a także nauczyciele ze szkół polonijnych w Wilnie i we Lwowie. Podczas gali inauguracyjnej organizatorzy przywitali wszystkich przybyłych na spotkanie, a goście mieli okazję wysłuchać wykładu profesora Grzegorza Nowika poświęconego roli Józefa Piłsudskiego w odrodzeniu Rzeczpospolitej w latach 1918-1922. W tym roku do prezentacji swojego przedsięwzięcia został zaproszony również Grzegorz Mroczek – laureat konkursu na projekt obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To inspirujące wystąpienie było nie tylko okazją do podzielenia się zdobytym doświadczeniem, ale i zachętą dla nauczycieli do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu, tym razem na scenariusz historycznej gry terenowej.

Wizyty studyjne

Program tegorocznego Zjazdu był bardzo rozbudowany. W szerokim zakresie obejmował wizyty studyjne w wybranych muzeach trójmiejskich. Już pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, gdzie nie tylko obejrzeli wystawę stałą oraz wystawę czasową poświęconą Karolowi Śliwce, ale wysłuchali także prezentacji dotyczącej programów edukacyjnych realizowanych przez Muzeum. Kolejne dni przyniosły nowe spotkania. Nauczyciele zwiedzali Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W towarzystwie przewodników podróżowali również po Gdyni oraz odwiedzili Muzeum Emigracji. Wisienką na torcie okazała się niespodziewana możliwość wejścia na pokład największego na świecie szkolnego żaglowca – „STS Siedow”, który zacumował w gdyńskim porcie.

Warsztaty

Co roku ważnym elementem Zjazdu są warsztaty, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników w określonych obszarach oraz rozwijanie umiejętności przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz nauczaniu historii. Tym razem na członków Klubu czekały aż trzy propozycje – przydział do poszczególnych grup odbywał się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Nauczyciele mogli zapoznać się z możliwościami, jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu i telefonów komórkowych w edukacji podczas spotkania pt. „Warsztat z aplikacji mobilnych – jak tworzyć cyfrowe opowieści”. Druga grupa sprawdzała, w jaki sposób można mówić o przestrzeni w kontekście historii podczas warsztatów pt. „Edukacja historyczna w przestrzeni miejskiej”. Ostatni zespół poznawał tajniki przygotowywania gry miejskiej podczas spotkanie zatytułowanego „Zabawa w historię. Gra miejska jako element edukacji”. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy chętnie dzielili się ze sobą zdobytą wiedzą i planowali wykorzystanie nabytych umiejętności w swojej codziennej pracy.

Integracja

Doroczne Spotkanie Klubu Nauczyciela Historii to także czas na wzajemne poznawanie się i rozmowy. Pierwszy wieczór uczestnicy Zjazdu spędzili w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej, oglądając spektakl pt. „GHOST”. Wcześniej mieli okazję co nieco przekąsić w pobliskim Browarze Port oraz poznać tajniki warzenia piwa. Kolejny wieczór upłynął w równie przyjemnej atmosferze. Tym razem dyskusje toczyły się przy stołach podczas uroczystej kolacji w restauracji „Del Mar”. Pięknie zaaranżowana przestrzeń nadmorskiej tawerny wypełniła się nie tylko smakowitymi zapachami serwowanych potraw, ale i dźwiękami muzyki. Koncert szantowy w wykonaniu Romana Roczenia sprawił, że rozbrzmiały śpiewy, a nogi same rwały się do tańca. Radosne świętowanie doskonale wpisało się w obchody okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs „Przeszłość za rogiem”

Zapraszamy do odwiedzenia strony konkursu.