Kuratorskie tajemnice – galeria Marszałek

Data: niedziela, 6 czerwca 2021 r.

Godzina: 15.10

Miejsce: wystawa stała 

Czas trwania: około 90 minut

Kuratorzy: Ewa Michalska-Markert i Paweł Przeździecki

Oprowadza: Paweł Przeździecki 

Kto rządzi w Polsce? Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku niemal wszyscy w kraju, a i bardzo liczni zza granicy, odpowiedzieliby krótko: Piłsudski. Każda decyzja, kluczowa dla bezpieczeństwa państwa, była wyrazem woli Marszałka. Jego sylwetka, niebieskoszary mundur z maciejówką, oblicze podkreślone charakterystycznym wąsem, były na świecie rozpoznawalne i jednoznacznie kojarzone z Polską.

Jak opowiadać o ostatnim etapie życia Józefa Piłsudskiego, gdy ogrywał tak istotną rolę w państwie? Jak mówić o Rzeczpospolitej pod faktycznymi rządami Marszałka? Jak ze splotu zdarzeń wyłuskać te najistotniejsze? Jaką znaleźć proporcję pomiędzy historią człowieka, a rzeczywistością, którą współkształtował? Jak przybliżyć świat idei oraz wskazać aspirację przejrzyście i w atrakcyjnej dla zwiedzających formie? Jak wreszcie uniknąć licznych mielizn i jeszcze liczniejszych pokus narracyjnych: nie stawiać bohaterowi pomnika, nie utonąć w faktografii, nie prezentować wyłącznie ciekawostek, nie taić kontrowersji? Lista pytań nie ma końca, a te kilka niech będą skromnym świadectwem mnogości dylematów, wątpliwości i decyzji jakie podejmowali twórcy wystawy.

O licznych wyzwaniach opowie jeden z dwóch kuratorów galerii MARSZAŁEK – Paweł Przeździecki. Dowiecie się o sposobach konstruowania narracji, ale także który z eksponatów kurator uważa za najważniejszy, a który jest najcenniejszy. Kuratorska dola i niedola bez tajemnic, bo wszystkie pytania dozwolone – najwyżej na niektóre nie odpowiemy! To kto podejmie wyzwanie zadania tego najtrudniejszego?

kliknij, aby kupić bilet