Legionowo. Leśna osada na Wołyniu (z cyklu „Z Piłsudskim po Kresach”)

Kiedy: 18 stycznia 2022 r. (sobota)
Gdzie: online na kanale Youtube Muzeum

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na szóstą już prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego w ramach cyklu „Z Piłsudskim po Kresach”. Jesienią 1915 roku, po ciężkich walkach toczonych nad Styrem, Legiony Polskie zbudowały na Wołyniu szereg leśnych osiedli na zapleczu frontu. To w nich legioniści mieli przetrwać zimę. Tak powstały m.in. osady Nowe Kukle, Nowy Jastków, Nowa Rarańcza czy Rojowe Osiedle. Największe z nich – nazwane Legionowem – przeznaczone dla Komendy Legionów, powstało w lasach pod Wołczeckiem. Opowieść o architekturze osiedla i najciekawszych willach, Świętach Bożego Narodzenia obchodzonych w Legionowie z udziałem księdza biskupa Władysława Bandurskiego oraz malarzach i artystach utrwalających osadę w swoich dziełach ilustrowana jest oryginalną ikonografią z epoki. Zapraszamy do oglądania!