Lwów. Semper Fidelis. Z Piłsudskim po Kresach Cykl prezentacji Tomasza Kuby Kozłowskiego

Kiedy: 21 września 2021 r.
Miejsce: kanał Muzeum na Youtube

W ramach cyklu „Z Piłsudskim po Kresach” zapraszamy na pierwszą po wakacyjnej przerwie prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego. Tym razem w setną rocznicę otwarcia przez Józefa Piłsudskiego Targów Wschodnich udamy się do Lwowa. Ta największa impreza wystawienniczo-handlowa II Rzeczypospolitej, będzie pretekstem do opowieści o związkach Marszałka z „Zawsze Wiernym Miastem”.

Józef Piłsudski odznaczył Lwów 22 listopada 1920 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari – jako jedyne miasto w II RP. W opowieści znajdą się także mniej znane epizody związane z jego pobytami we Lwowie, czy w podlwowskich Brzuchowicach i Snopkowie. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego, jak zawsze, będzie ilustrowana oryginalną ikonografią z epoki. Wykład zostanie poprzedzony wstępem kuratora i kierownika Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki Wojciecha Markerta, który opowie o eksponatach związanych z walkami o Lwów w 1918 r. prezentowanych na muzealnej wystawie stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”.