Marszałek Piłsudski w Druskienikach. Nieznane fotografie – przekazanie daru do zbiorów Muzeum

Kiedy: 21 maja 2023 r. (niedziela)
Gdzie: Salonik muzealny
Wstęp wolny

Zapraszamy na uroczystość przekazania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku niezwykłego daru od pana Albertasa Katilovskisa z druskienickiego Klubu Rotary Sūrutis oraz Tomasza Michalika, prezydenta Klubu Rotary w Białymstoku: kolekcji negatywów. Jest to zbiór zdjęć dotyczących odwiedzin Marszałka w Druskienikach, autorstwa Leona Baranowskiego. Na jego zawartość składają się częściowo kadry dotąd niepublikowane, względnie mało znane, a także fragmenty okrojonych fotografii o powszechniejszej rozpoznawalności. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa wybranych z kolekcji zdjęć pt. „Józef Piłsudski w Druskienikach. Kolekcja negatywów Leona Baranowskiego”.

Malowniczo położone w zakolu Niemna, otoczone prastarymi borami Druskieniki od końca XVIII stulecia przyciągały licznych kuracjuszy i urlopowiczów, słynąc ze swych uzdrowiskowych walorów – solankowych źródeł wód mineralnych i pokładów borowiny. W latach 1924–1930 w Druskienikach wypoczywał rokrocznie Józef Piłsudski, niekiedy zatrzymując się tam częściej niż raz w sezonie. Z rodziną lub jedynie w asyście wojskowych pomieszkiwał najpierw w skromnej drewnianej willi, gdzie podejmowała go wdowa po powstańcu styczniowym, a następnie w ustronnie położonym domu „Na Pogance”, udostępnianym na kolejne wizyty Marszałka przez Państwowy Zakład Zdrojowy – w pobliżu urwistego brzegu Niemna.