Marszałek w kolekcji Zbigniewa Maciejewskiego | wystawa czasowa

Co: wystawa czasowa
Gdzie: przestrzeń kinowa, poziom -3 (tuż przy wejściu na wystawę stałą)

Kiedy: do 31 lipca 2024
Bilety: nie. Wstęp bezpłatny i bez wejściówek – aby zjechać na poziom -3 nie jest także konieczny zakup biletu do Muzeum.

Zbigniew Kajetan Maciejewski (1928-2017) z zawodu był lekarzem-pulmunologiem, który w czasie wolnym pisywał wiersze, malował obrazy oraz gromadził pamiątki związane z Marszałkiem. W tej ostatniej pasji wspierała go także żona, Barbara. W okresie PRL zwalczano pamięć o Józefie Piłsudskim, więc małżonkowie wyrażali swoją niezgodę wobec systemu komunistycznego oraz nadzieję na wolność, gromadząc właśnie piłsudczana.

Przez blisko pół wieku zbiory bogaciły się o obrazy, ryciny, fotografie, rzeźby, plakiety i odznaczenia oraz znaczki pamiątkowe z podobizną Józefa Piłsudskiego. Zatem w mieszkaniu państwa Maciejewskich Marszałek nie był gościem, lecz jednym z domowników. Zgodnie z wolą rodziców – po ich śmierci – kolekcję do naszego Muzeum przekazała córka kolekcjonerów, Anna Maciejewska.

Choć ekspozycję udostępniliśmy publiczności w Noc Muzeów, to ze względu na budzące zainteresowanie, wciąż jest otwarta!