„Maskarada” – warsztaty rodzinne

Shimmy, charleston, one-step – znacie te tańce? Wiecie, co jedzono podczas wystawnych balów organizowanych w II Rzeczpospolitej? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas pierwszych noworocznych warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Wspólnie przyjrzeliśmy się archiwalnym zdjęciom i sięgnęliśmy do tekstów źródłowych, żeby dowiedzieć się, jak dawniej bawiono się w karnawale. Szczególną popularnością cieszyły się między innymi tak zwane „bale branżowe”. Przedstawiciele różnych zawodów – architekci, farmaceuci, artyści – spotykali się na hucznych imprezach przebieranych, gdzie królowały wymyślne stroje i ozdobne maski. W związku z trwającym karnawałem także uczestnicy naszego rodzinnego styczniowego spotkania mogli stworzyć ważny element balowego stroju, czyli właśnie maskę! Zainspirowani historycznymi ubiorami tworzyliśmy własne projekty rysunkowe, decydując, co takiego za pomocą maski możemy powiedzieć o nas samych. Ukrywając twarz, próbowaliśmy jednocześnie przekazać, co nas interesuje, co lubimy robić i co nam się podoba. Uczestnicy warsztatów mogli wybrać wykrój maski z przygotowanych wcześniej wzorów, a następnie puścić wodze wyobraźni, łącząc i dopasowując poszczególne filcowe elementy, tak by stworzona przez nich maska była niepowtarzalna! Efekt swoich wspólnych działań każda rodzina mogła zabrać do domu. Kto wie… może zobaczycie ich w maskach podczas z jednej z zabaw karnawałowych…?

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 22 lutego. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic