Milusin i jego mieszkańcy – narysuj komiks!

Lubisz rysować, interesujesz się komiksem, chcesz zwiększyć swoje umiejętności, a może chcesz nauczyć się czegoś nowego? Zapraszamy młodzież szkolną do narysowania planszy komiksowej o mieszkańcach Milusina! 

Po narysowaniu wybranej przez siebie historii zrób zdjęcie planszy i prześlij nam mailem. Z udostępnionych prac przygotujemy galerię na stronie Muzeum, a wybrane opublikujemy na naszych profilach społecznościowych. O warunkach wzięcia udziału w naszej zabawie przeczytacie na końcu tego artykułu.

Kto mieszkał w Milusinie? Gdzie jest Milusin? O tym dowiecie się z przygotowanych przez nas materiałów.

Dworek „Milusin”

Dworek „Milusin” był prezentem dla Józefa Piłsudskiego. Niewielki, murowany dworek zbudowany został z zebranych przez żołnierzy składek, zaprojektował go Kazimierz Skórewicz. Na pewno też znacie inny jego projekt: gmach polskiego Sejmu!

Zobacz animowaną historię dworku przygotowaną przez młodych mieszkańców Sulejówka i zwiedź wirtualnie dworek, w towarzystwie Jadwigi, młodszej córki Józefa i Aleksandry Piłsudskich. 

Więcej na temat dworku przeczytasz w „Świecie Wokół Marszałka”. Znaleźć w nim można dwa historyczne reportaże dotyczące dworku. Pierwszy z nich, W legendarnym Sulejówku,  jest autorstwa Władysława Dunina Wąsowicza, po raz pierwszy ukazał się w 1929 r.  Drugi, W Sulejówku, powstał już po śmierci Józefa Piłsudskiego, w 1935 r. Zawiera wspomnienia związane z Marszałkiem i „Milusinem”. Jego autorem jest Stanisław Andrzej Radek. Ostatni tekst jest już współczesny, ale nie mniej ciekawy! Można się z niego dowiedzieć o lekturach najsłynniejszego mieszkańca Sulejówka. O książkach Marszałka napisał Tomasz Stańczyk.

Rodzina Piłsudskich

Rodzina Piłsudskich: tata Józef, mama Aleksandra oraz córki Wandzia i Jadwiga wprowadzili się do dworku „Milusin” wiosną 1923 roku. A tak „Milusin” wspominała po latach najmłodsza w rodzinie Jadwiga:

Przedszkolaki z „Milusina”

Czy wiecie, że w dworku „Milusin” było przedszkole? W tym wyjątkowym miejscu w latach 1956-2000 po ogrodzie biegały i bawiły się dzieci, a w dworku odkrywały tajemnicze zakamarki. Nasze Muzeum zebrało przeszło 100 relacji, które pokazują jak niezwykłe wspomnienia wiążą się z tym miejscem. Poszukiwanie grobu Marszałka w piaskownicy, tajemnicze spotkanie z „panią Piłsudską i jej synem”, duchy domu na skrzypiących schodach, wołga „porywająca dzieci” i wspomnienie szpinaku, do zjedzenia którego mógłby nakłonić wyłącznie sam Marszałek! – to tylko niektóre z nich. Pokazują, że postać Józefa Piłsudskiego – mimo zakazu wspominania o nim w przedszkolu w okresie PRL-u – istniała w wyobraźni przedszkolaków i pozostała w ich pamięci do dziś.

Zdjęcia ze zbiorów przedszkolaków: Pauliny Jaczewskiej, Macieja Bogdana i Hanny Drzewieckiej.

Posłuchajcie wspomnienia Pana Jacka Buczka, przedszkolaka:

 

Oraz Pani Elżbiety Puczniewskiej, nauczycielki rytmiki:


 

Jak przygotować się do pracy nad komiksem? Zobacz filmik instruktażowy!

Po narysowaniu wybranej przez siebie historii zrób zdjęcie planszy i prześlij nam mailem na adres: [email protected] 

Pamiętaj aby dołączyć dokument, który pozwoli nam opublikować Twoją pracę. Dostępny jest tutaj: Narysuj komiks_ zgoda  

Z udostępnionych prac przygotujemy galerię na stronie Muzeum, a wybrane opublikujemy na naszych profilach społecznościowych.

Na wasze prace czekamy do 1 czerwca 2020 r.