Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 2022

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione na pamiątkę jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii Polski, którego współtwórcą był Józef Piłsudski. Zachęcamy do spędzenia tego dnia w optymistycznej, życzliwej atmosferze, do dzielenia się radością z bliskimi i świętowania 11 listopada w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

10 listopada 2022

  • 13.00 – debata naukowa „Różnorodna Niepodległa”

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy na debatę naukową „Różnorodna Niepodległa” o – z dzisiejszej perspektywy – nieoczywistych i często mniej powszechnie znanych trudnościach i wyzwaniach pozaborczej rzeczywistości młodego państwa polskiego. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości debata toczyć się będzie wokół jednoczenia ziem i prób ujednolicania najróżniejszych aspektów życia ludności po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji na stronie wydarzenia>>.

  • 17.00 – prezentacja makiet pomników dla dzielnicy Marszałka Piłsudskiego

Przedwojenni urbaniści zaprojektowali zapierającą dech w piersiach dzielnicę im. Marszałka Piłsudskiego w samym sercu Warszawy. Cześć projektu będziecie mogli zobaczyć odwiedzając nasze Muzeum już od 10 listopada. Dzięki uprzejmości Związku Piłsudczyków część makiety trafi do muzealnej kolekcji, a przez świąteczny weekend będzie można ją oglądać w muzealnym Saloniku.

Wstęp bezpłatny.

  • 18.00 – gawęda i spotkanie z „Pieśnią niepodległą” przy ognisku

Spotkajmy się na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne przy ognisku i w miłej atmosferze uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wstęp bezpłatny.

11 listopada 2022

  • 10.00-18.00 – prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego

Zobaczcie przedwojenne, czterokołowe klasyki w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku! Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla)  zaparkują na muzealnym dziedzińcu!

  • 10.00-19.00 – wstęp wolny na wystawę stałą (także 12 i 13 listopada)

Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935″. Poznaj Józefa Piłsudskiego jako męża stanu i osobę prywatną, oraz czasy w których żył. Wejście na wystawę będzie bezpłatne, jednak należy pobrać wejściówki dostępne online (na siedem dni przed wydarzeniem) i w kasach (w dniu wydarzenia). Wstęp wolny nie obejmuje dworku „Milusin”.

  • 10.00-19.00 – prezentacja projektu „Żołnierze Niepodległości”

Żołnierze Niepodległości to internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Przyjdź i spotkaj się z jej twórcami i opiekunami. Może Twój przodek też znajduje się w bazie portalu?

PKN ORLEN jest Mecenasem projektu „Żołnierze Niepodległości” oraz Mecenasem Muzeum.

  • 12.15 – koncert „Polskie hymny”

W Muzeum świętujemy śpiewająco! Tym razem wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia nr 3. im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie. Zapraszamy do muzealnej Sali Paderewskiego na orkiestrowo-chóralny koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wstęp bezpłatny.

  • 10.00 i 14.30 – spacery z przewodnikiem po Sulejówku

Sulejówek kojarzony jest z Piłsudskim, Paderewskim i Moraczewskim. Ale za historią tego miejsca stoją nie tylko mężczyźni. Kobiety w co najmniej równej mierze odcisnęły piętno na jego rozwoju, niesłusznie pozostając w cieniu przywódców politycznych, mężów, ojców. Miały – i wciąż mają – duży wkład w rozkwit społeczny, kulturalny, oświatowy i duchowy miejscowości. Podążaj śladami dawnych i współczesnych sulejówczanek i przywróć należne im miejsce w dziejach miasta. Zapraszamy o godz. 10:00 na spacer śladami kobiet.

Mówi się, że dawny Sulejówek stał rzemiosłem. Najwięcej zakładów, warsztatów i manufaktur spotkać można było w okolicach stacji kolejowych, ale wiele z nich poukrywanych było także w kolejnych przecznicach miasta. Dziś po większości z nich zostało tylko wspomnienie i ślady w przestrzeni. Rusz w miasto w poszukiwaniu sulejóweckiego craftu! Zapraszamy o godz. 14:30 na spacer śladami rzemieślników.

Udział w spacerach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Zbiórka przed spacerami odbędzie się w holu głównym Muzeum.

  • 11.00 i 14.00 – warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg”

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat. Czy podróżowaliście kiedyś koleją? Dziś pociągami dotrzeć można w różne części Polski, a nawet do innych krajów! Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie tak łatwo było podróżować – wiecie dlaczego? Konieczna była budowa nowych dróg i połączeń kolejowych. Pomogła ona w sklejeniu różnych rejonów, które przez ponad sto lat należały do innych państw, w jeden kraj. Jak myślicie, czy było to łatwe zadanie?

Więcej informacji na stronie wydarzenia>>.

  • 12.00-16.00 – gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”

Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” zaprasza na grę terenową „Różnorodna Niepodległa” podczas której poznacie tajemnice Polski międzywojennej. Lista zgłoszeniowa jest już zamknięta.

11 listopada zapraszamy od godz. 10:00 po odbiór pakietów startowych w Willi Bzów przy ul. Paderewskiego 94. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę i wybrać jedną z dwóch tras. Patrol może liczyć maksymalnie 8 osób.

Trasa I – Przeznaczona dla rodzin oraz dla uczestników do lat 14.
Trasa II – Przeznaczona dla uczestników powyżej 14 roku życia.

Udział w grze jest bezpłatny.


Będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie opinii na temat naszego Muzeum w punkcie konsultacyjnym Fundacji Stocznia w godzinach 12.00-15.00.