Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg (warsztaty rodzinne)

lokomotywa z wagonami na tle dworca w Samborze - fragment kolorowej pocztówki sprzed 1939 r.Kiedy: 11 listopada 2022 r. (piątek)
Godzina: 11.00 (I grupa), 14.00 (II grupa)
Gdzie: Sala Gdynia (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania spotkania: około 2,5 godziny
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat
Wydarzenie płatne (początek sprzedaży biletów 2 listopada 2022).

kliknij, aby kupić bilet
Czy podróżowaliście kiedyś koleją? Dziś pociągami dotrzeć można w różne części Polski, a nawet do innych krajów! Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie tak łatwo było podróżować – wiecie dlaczego? Konieczna była budowa nowych dróg i połączeń kolejowych. Pomogła ona w sklejeniu różnych rejonów, które przez ponad sto lat należały do innych państw, w jeden kraj. Jak myślicie, czy było to łatwe zadanie?

Zapraszamy do wspólnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości podczas warsztatów rodzinnych, które odbędą się 11 listopada w naszym Muzeum. Poznamy niezwykłą historię budowy sieci kolejowej w okresie międzywojennym, przyjrzymy się, jak dawniej wyglądały pociągi i dokąd można było nimi dojechać. Następnie jako projektanci zanurzymy się w niesamowity świat wielkich podróży i majsterkowania. Każda rodzina będzie mogła stworzyć własną drewnianą kolejkę złożoną z lokomotywy i wagonika. Pierwszym etapem warsztatów będzie zaplanowanie funkcji i zaprojektowanie odpowiedniej formy wagoników z wykorzystaniem dostępnych elementów. Uczestnicy dowiedzą się, co było dawniej przewożone koleją, a co transportuje się pociągami dzisiaj. Następnie postaramy się wprowadzić nasze pomysły w życie! Za pomocą drewna, kleju, magnesów oraz wydruków 3D rozpoczniemy konstruowane wagonów. Na końcu spróbujemy połączyć je w jeden wielki pociąg! Wykonane przez siebie wagonik i lokomotywę każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Może przydadzą się też do przewozu świątecznych prezentów…

Warsztaty odbywać się będą w dwóch grupach: o godzinie 11:00 oraz o godzinie 14:00. Uczestników prosimy o przybycie na miejsce 10 minut przed rozpoczęciem warsztatów w danej grupie. Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum, na poziomie 0. Warsztaty poprowadzą Agata Augustynowicz i Julia Janowska – pracowniczki Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika, który dla Was przygotowaliśmy: Warsztaty w Muzeum w Sulejówku (pdf)

Gotowi na poznawanie historii przez twórcze działanie? My już nie możemy się doczekać!