Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach – Zofia Stanecka

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga?”, „Tato, jakie to święto?”, „Co to jest niepodległość?”.  W dniach świąt narodowych wielu rodziców i nauczycieli staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci.  Ukazująca się 4 czerwca książka dla dzieci Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach pomoże na nie odpowiedzieć.

Jako element programu „O niepodległości dla najmłodszych”, książka wpisuje się w kategorię publikacji z dziedziny edukacji patriotycznej i historycznej adresowanych do dzieci w wieku 7 – 9 lat. Nauczycielom, rodzicom i bibliotekarzom przyda się jako punkt wyjściowy do dyskusji  i spotkań tematycznych związanych z obchodami ważnych polskich świąt narodowych i państwowych. Zawarte w niej informacje historyczne podane są w sposób przyjazny i odpowiedni dla dziecka, zaś świetnie napisane i dowcipne opowiadania Zofii Staneckiej nie tylko bawią, ale też ułatwiają dzieciom zrozumienie, jakie wartości związane są związane ze świętami, jakie obchodzimy 11 listopada, 1,2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.

I tak data 1 maja może stać się przyczynkiem do dyskusji o godności i wartości pracy, a opowiadanie odwołuje się do znanych dzieciom z doświadczenia sytuacji związanych z równowagą między obowiązkami a odpoczynkiem. Z kolei 11 listopada bohaterowie doświadczają, czym może być brak wolności i jak można ją odzyskać – co zachęca do refleksji nad sensem słowa „niepodległość” i zapoznania się z historią jej odzyskania przez Polskę w 1918 roku.

Książka w bardzo prosty i zabawny sposób pomogła  zrozumieć  mojej córce terminologię związaną z patriotyzmem i historią naszego kraju

mama 9-letniej Julki

Dodatkowym atutem książki  są znakomite ilustracje Daniela de Latour oraz projekt graficzny Marzenny Dobrowolskiej. W części historycznej, oprócz rysunków znajdziemy wyjątkowe zdjęcia ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku , innych muzeów i archiwów. Samym opowiadaniom również towarzyszą pełne humoru ilustracje, które wzbogacają i uatrakcyjniają przekazywane treści.

W przystępnej i nowoczesnej formie wydawcy zawarli bardzo istotny przekaz o tym, że należy pamiętać nie tylko o edukacji historycznej, rozumianej jako przekazywanie wiedzy o faktach i datach, ale także o edukacji obywatelskiej – czyli przygotowaniu i wychowaniu młodego pokolenia w duchu zrozumienia wartości, które reprezentują święta narodowe, takich jak: wspólna odpowiedzialność za państwo, niepodległość, demokracja czy godność, a także zrozumienia i szacunku dla tradycji i symboli  narodowych.

Zofia Stanecka, Daniel de Latour, Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach, Warszawa 2014