Noc Muzeów 2022

Kiedy: 14 maja 2022 r. (sobota)
Godzina: 17.00 – 22.00 (16.00 – 17.00 – przerwa techniczna, Muzeum zamknięte)
Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach Muzeum w dniu wydarzenia bądź online (dystrybucja rozpocznie się wkrótce)

Noc Muzeów to świetna okazja do spędzenia sobotniego wieczoru w nowoczesnym gmachu i rodzinnym domu Piłsudskich. Nasze Muzeum po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji, oferując zwiedzającym bezpłatne atrakcje. Będzie z czego wybierać! Warto pamiętać, że liczba miejsc w grupach jest ograniczona.

Bezpłatne bilety będzie można pobrać w kasach Muzeum w dniu wydarzenia.

W podziemnym „skarbcu” – zwiedzanie magazynu zbiorów

Noc Muzeów to wyjątkowa okazja do zajrzenia za muzealne kulisy, która nieprędko się powtórzy. Będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle dla zwiedzających niedostępne – nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych! O ukrytych w nim skarbach opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, dbający na co dzień o te bezcenne obiekty.

Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
Zwiedzanie z przewodnikiem
Miejsce zbiórki grupy: hol główny obok windy
Czas zwiedzania: ok. 45 minut


U Piłsudskich w „Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego

Dworek „Milusin” to odtworzony z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i majowo zieleniącej się roślinności, dom rodzinny Piłsudskich. Jego zwiedzenie przybliży atmosferę i codzienne życie Marszałka i jego bliskich.

Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
Zwiedzanie z przewodnikiem
Miejsce zbiórki grupy: hol główny przy szatni
Czas zwiedzania: ok. 50 minut


„Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” – samodzielne zwiedzanie wystawy stałej

Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale także epokę, w której żył. Należy jednak zaznaczyć, że narracja sięga aż po czasy współczesne, co najlepiej pokazuje jak wciąż cenne jest
dziedzictwo Marszałka. Nowoczesna wystawa została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona w międzynarodowych konkursach. Zwiedzanie wystawy odbywa się samodzielnie.

Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
Czas zwiedzania: ok. 120 minut


Uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim (godz. 17.15)

W czasie Nocy Muzeów odbędzie się premiera portalu o Bronisławie Piłsudskim. Choć życiorys i dokonania Bronisława były nie mniej fascynujące niż jego młodszego brata, to przez dekady pozostawał w cieniu Józefa. Dlaczego jeden z braci Piłsudskich żył na krańcach Dalekiego Wschodu, prowadził badania i próbował uchronić od zapomnienia kulturę i język plemion Ajnów i Nichwów? Dlaczego Bronisława nazwano „Królem Ajnów” i czy układano dla niego pieśni? A może do dziś w Japonii żyją przedstawiciele rodziny Józefa Piłsudskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz ciekawostki o tym niezwykłym człowieku znajdziecie na naszym nowym portalu.

Oficjalna premiera o godzinie 17.15, a uświetni ją swoją obecnością Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny


Recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej (godz. 19.30)

Co powiecie na to, żeby podczas zwiedzania zrobić sobie 40 minut przerwy i zatopić się w pięknych dźwiękach muzealnego fortepianu? Dla gości naszego Muzeum w Saloniku muzealnym zagra Łucja Wróblewska, uczennica Prywatnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Sulejówku.

Podczas koncertu usłyszycie:

  • Preludium i fuga gis-moll t.I DWK, Jan Sebastian Bach
  • Sonata C-dur op. 53 cz. I „waldsteinowska”, Ludwig van Beethoven
  • Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 • Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 • Ballada As-dur op. 47, Fryderyk Chopin

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny


Pula bezpłatnych biletów wstępu dostępnych internetowo wyczerpała się. Zapraszamy do kas po odbiór darmowych biletów stacjonarnych w dniu wydarzenia od godziny 17:00 (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji). Liczba biletów jest ograniczona. Na każde wydarzenie obowiązuje osobna bezpłatna wejściówka (poza uruchomieniem portalu i koncertu, na które wstęp jest wolny). W trakcie wydarzenia będzie także czynna muzealna restauracja „Adelcia” (na parterze holu głównego). W godzinach 16.00 – 17.00 jest przerwa techniczna, Muzeum będzie wówczas zamknięte dla zwiedzających!