Noc Muzeów 2023

Kiedy: 13 maja 2023 r. (sobota)
Godzina: 17.00 – 22.00
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki dostępne w kasach Muzeum w dniu wydarzenia bądź online – dystrybucja rozpocznie się 8 maja o godzinie 10.00)

Noc Muzeów to świetna okazja do spędzenia sobotniego wieczoru w nowoczesnym gmachu i rodzinnym domu Piłsudskich. Nasze Muzeum po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji, oferując zwiedzającym bezpłatne atrakcje. Będzie z czego wybierać! Warto pamiętać, że liczba miejsc w grupach jest ograniczona. Bezpłatne bilety będzie można pobrać w kasach Muzeum w dniu wydarzenia a także online.

 • W podziemnym skarbcu – zwiedzanie magazynu zbiorów
  Serce każdego muzeum bije w jego skarbcu. W ten wyjątkowy wieczór będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle dla zwiedzających niedostępne – nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych! O ukrytych w nim skarbach opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, dbający na co dzień o te bezcenne obiekty.

  Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
  Zwiedzanie z przewodnikiem
  Miejsce zbiórki grupy: hol główny obok windy
  Czas zwiedzania: ok. 45 minut (w godzinach 17.00-22.00)
 • U Piłsudskich w „Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego
  A może jesteście ciekawi jak mieszkali Piłsudscy? Dworek „Milusin” to odtworzony z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i majowo zieleniącej się roślinności, dom rodzinny Piłsudskich. Jego zwiedzenie przybliży atmosferę i codzienne życie Marszałka i jego bliskich.

  Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
  Zwiedzanie z przewodnikiem
  Miejsce zbiórki grupy: hol główny przy szatni
  Czas zwiedzania: ok. 50 minut (w godzinach 17.00-22.00)
 • „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” – samodzielne zwiedzanie wystawy stałej
  Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale także epokę, w której żył. Należy jednak zaznaczyć, że narracja sięga aż po czasy współczesne, co najlepiej pokazuje jak wciąż cenne jest dziedzictwo Marszałka. Zwiedzanie wystawy odbywa się samodzielnie.

  Wejście bezpłatne (liczba wejściówek ograniczona)
  Czas zwiedzania: ok. 120 minut (w godzinach 17.00-22.00)
 • Przekazanie daru po prof. Zbigniewie Wójciku
  Profesor Zbigniew Wójcik (1922–2014) był wybitnym historykiem specjalizującym się w tematyce nowożytnych relacji polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich. Warte poznania są natomiast jednak także inny aspekt biografii profesora – fascynacja postacią Józefa Piłsudskiego. W komunistycznej Polsce odważnie walczył o upamiętnienie Marszałka, w publikacjach i wykładach odkłamywał historię, zaś po 1989 roku należał do animatorów ruchu piłsudczykowskiego. W Noc Muzeów do zbiorów naszej instytucji zostaną uroczyście przekazane pamiątki po profesorze. Wydarzeniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

  Godz. 18.15
  Salonik muzealny
  Wstęp wolny
 • Maraton muzyczny w Saloniku – uczniowie i uczennice Paderevianum
  Nie ma kultury bez muzyki, a z muzyką wszystko wydaje się lepsze. A nasza Noc Muzeów będzie jeszcze ciekawsza dzięki uczniom Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Sulejówku, którzy zaczarują specjalnie dla Was muzealny Salonik. Wystąpią uczniowie i uczennice Ewy Sulikowskiej: Łucja Andrejczyk, Franciszek Andrejczyk, Hanna Głuszek, Krzysztof Wanke, Anastazja Rosa oraz Mikołaj Cudny (uczeń Krzysztofa Rynkiewicza).

  Godz. 19.00-22.00
  Salonik muzealny
  Wstęp wolny

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w Noc Muzeów współorganizuje także inne wydarzenia: w Sejmie RP oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych. W Sejmie zapraszamy do oglądania wystawy poświęconej Aleksandrze Piłsudskiej, zaś w archiwach dalekowschodnim podróżom Bronisława Piłsudskiego. Więcej informacji o Nocy Muzeów w Warszawie, w tym o tych wydarzeniach, które będą miały miejsce w wymienionych instytucjach, znaleźć można w informatorze (pdf).