Od Zułowa po Wawel. Śladami Józefa Piłsudskiego z przewodnikiem

Data: niedziela, 14 marca 2021

Miejsce: wystawa stała

Czas oprowadzania: około 120 minut

Grupa spotyka się przed wejściem na wystawę stałą na poziomie 0.

Nazwą propozycji zwiedzania wystawy z przewodnikiem nawiązujemy do drogi, jaką przebył Józef Piłsudski. W kolejnych galeriach ekspozycji poznamy miejsca bliskie bohaterowi wystawy „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”.

Opowieść o życiu Marszałka będzie podróżą w czasie przez wsie, miasta a nawet metropolie świata. Bez paszportu przekroczymy granice, których dziś już nie ma lub istnieją w zmienionym kształcie. A może współcześnie nie są sformalizowane, choć odczuwalne? Nie tylko poznamy biografię Józefa Piłsudskiego, ale także przerzucimy swoisty pomost między nią a naszą rzeczywistością. Osią całej wystawy jest myśl polityczna bohatera – wspólnie poznamy wartości, które go kształtowały oraz idee, którym starał się służyć przez całe życie.

kliknij, aby kupić bilet

Wszystko zaczęło się w Zułowie, w którym na świat przyszedł Józef Piłsudski, pieszczotliwie nazywany Ziukiem. Jaki był jego dom rodzinny? Czy był dobrym uczniem wileńskiej szkoły? W galerii ZIUK dowiecie się, co kształtowało młodego człowieka. Będziemy także „towarzyszyć” bohaterowi w pierwszych życiowych decyzjach, a nawet w zesłaniu na Syberię. Dzięki galerii WIKTOR poznamy niebezpieczeństwa konspiracji. Wpadniemy do Łodzi, aby zrozumieć czym był niepodległościowy socjalizm oraz na czym polegała walka słowem. Będziemy towarzyszyć Józefowi Piłsudskiemu zarówno w egzotycznej wyprawie do Tokio, w warszawskiej Cytadeli, jak i podczas ucieczki z petersburskiego szpitala dla obłąkanych. Porwie nas wir rewolucji w 1905 r. i będziemy uczestniczyć w napadzie na pociąg pod Bezdanami.

W galerii KOMENDANT odwiedzimy Zakopane, Kraków, Kostiuchnówkę i Magdeburg śledząc Józefa Piłsudskiego w bojach o wolną Polskę. Poznamy go nie tylko jako wojskowego, ale również pisarza, polityka, więźnia i mężczyznę rozdartego między dwoma kobietami. Wreszcie dotrzemy też do przełomowego wydarzenia w polskiej historii – odzyskanie niepodległości jest szczególnie wyeksponowane na naszej wystawie, której dedykowana jest animacja wyświetlana na gigantycznych ekranach Przestrzeni Centralnej. To moment na chwilę refleksji i nabranie sił przed podróżą do II Rzeczypospolitej, bo wędrując rampą wzdłuż ekranów wkroczymy do niepodległej Polski. Razem z Józefem Piłsudskim, jako Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym, doświadczymy trudu jednoczenia młodego państwa oraz walki w obronie zagrożonych granic. W galerii NACZELNIK zastanowimy się również, czy zwycięstwo z bolszewicką Rosją w 1920 r. było cudem? Nie opuszczając wystawy odwiedzimy Komendanta i jego rodzinę w ich domostwie – dworku „Milusin”. Później, spoglądając na fragment balustrady Mostu Poniatowskiego, porozmawiamy o przewrocie majowym i poznamy racje dwóch stron konfliktu. W galerii MARSZAŁEK dowiemy się, jak Józef Piłsudski rządził państwem po przejęciu władzy – i odpowiedzialności. Będziemy mu także towarzyszyć w ostatniej drodze, bo pogrzeb na Wawelu stał się wielką, ogólnonarodową manifestacją i odbił się szerokim echem na całym świecie. Naszą podróż zakończymy we współczesności za sprawą galerii SYMBOL, która została poświęcona dziedzictwu Józefa Piłsudskiego, pamięci o nim, jego czasach i czynach.

Wybierz się z nami w świat śladami Józefa Piłsudskiego.