Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Znaczki dla II Rzeczypospolitej”

Co: oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
Kiedy: 19 lipca 2024 r. (piątek)
Gdzie: Sala Tokio
Bilety: nie, wstęp wolny

Młodzieżowa Rada Muzeum wcieliła się w kuratorów i kuratorki, a efektem ich wysiłku jest wystawa czasowa pt. „Znaczki dla II Rzeczypospolitej”. To członkowie rady zdecydowali jaki zrealizują projekt na zakończenie swojej kadencji i podjęli się (z nienachalnym wsparciem muzealnych pracowników) realizacji kilkuetapowej przygody. Po imponującej pracy wśród muzealnych zbiorów i selekcji eksponatów, przygotowali teksty kuratorskie i oczywiście zorganizowali wernisaż. Kolejnym wyzwaniem, którego się podejmują jest oprowadzanie kuratorskie, podczas którego opowiedzą o przygotowaniach do wystawy i samych obiektach. Spotkanie będzie wyjątkową okazją by przyjrzeć się oryginalnym znaczkom kwestarskim z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dlaczego zdecydowali się akurat na taki wybór? Dowiecie się tego podczas oprowadzania kuratorskiego – przekonajcie się sami jak wielką moc skrywają te drobne przedmioty!

O wystawie:
II Rzeczpospolita, jako młode państwo, wymagała aktywnej współpracy i zjednoczenia obywateli. Aby ukształtować te postawy, potrzebne było odpowiednie przesłanie, przekazywane różnymi środkami. Nasza wystawa podąża za śladami procesów tworzenia wrażliwości społecznej i tożsamości narodowej, ukrytymi w znaczkach pocztowych i kwestarskich. Obiekty, eksponowane w pięciu grupach tematycznych, prowadzą od działalności charytatywnej dla najmłodszych, przez walkę o polski Śląsk, po wizerunki silnego lotnictwa i marynarki wojennej. Ich przesłania w coraz mniejszym stopniu inspirują do szlachetnego działania, a pojawia się w nich z kolei coraz więcej mitów i propagandy. Z czasem zaczęły one żyć własnym życiem i straciły związek z realnymi celami państwa i jego mieszkańców. Chcemy, aby ludzie również dzisiaj podążali za pozytywnymi komunikatami, które zawierają realny i godny przyjęcia cel. Znaczki z II Rzeczypospolitej pokazują, jak łatwo jednak można ów cel zgubić.

Twórcy wystawy:
Kuratorki i kuratorzy: Młodzieżowa Rada Muzeum
Alex Boniecki – Morskie aspiracje II Rzeczypospolitej
Wiktor Jagiełło – Lotnictwo
Julia Laskowska i Zofia Zakrzewska – Społeczeństwo
Stanisław Madaliński – Rocznice i święta oraz tekst kuratorski
Kamil Sarna – Górny Śląsk

Koordynacja projektu i Młodzieżowej Rady Muzeum: Zuzanna Zasacka
Identyfikacja wizualna i projekt wystawy: Jerzy Parfianowicz
Konsultacja merytoryczna: Angelika Dłuska, Roman Olkowski, Paweł Przeździecki
Redakcja językowa: Joanna Sieracka
Korekta: Zbigniew Dziedzic
Inwentaryzacja: Monika Majcherek
Opieka konserwatorska: Justyna Barańska
Aranżacja oświetlenia: Arkadiusz Pszczoła
Dygitalizacja: Alicja Firynowicz
Komunikacja: Maja Bobrowska, Joanna Świeczko

Młodzieżowa Rada Muzeum działająca przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku była pierwszym w Polsce ciałem doradczym Muzeum składającym się z uczniów szkół ponadpodstawowych. Ten innowacyjny projekt m.in. umożliwia instytucji kultury wyjście naprzeciw potrzebom młodych odbiorców oraz pozwala młodzieży na tworzenie własnych projektów w oparciu o zasoby Muzeum. Trwa IV kadencja Młodzieżowej Rady Muzeum.
Dowiedź się więcej >> m.in. o projektach poprzednich kadencji i zasadach przyjęć do rady.