Orzeł czy reszka? Tworzymy drewniane skarbonki (warsztaty rodzinne)
Kiedy: 8 stycznia 2023 (niedziela)
Godzina: 12.00
Gdzie: Sala Gdynia i wystawa stała (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania: około 2,5 godziny
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
Wydarzenie płatne (liczba miejsc ograniczona).
Ruble, marki i korony – czy znacie te waluty? Wiecie, jak nazywa się miejsce, gdzie wybijane są monety? A może chcielibyście dowiedzieć się, jak powstawały dawniej, a jak produkowane są dziś? Jak myślicie, czy sto lat temu bochenek chleba kosztował tyle samo, co dzisiaj? Zapraszamy na pierwsze w tym roku warsztaty rodzinne z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”, podczas których wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Podczas spotkania dowiecie się, dlaczego w Polsce po odzyskaniu niepodległości panował prawdziwy chaos pieniężny. Porozmawiamy też o tym, jak to się stało, że dziś płacimy złotówkami, czyli prześledzimy historię powstania waluty niepodległej Polski. Dowiecie się, dlaczego stworzenie nowego systemu pieniężnego było dużym wyzwaniem dla budowniczych wolnego państwa. Porozmawiamy też o tym, w jaki sposób Polacy wspierali rozmaite zbiórki i na co najbardziej potrzebne były pieniądze. Podczas warsztatów będziecie mogli także stworzyć własne, drewniane skarbonki. Będziemy szlifować, kleić i skręcać wycięte wcześniej na ploterze laserowym elementy ze sklejki. Własnoręcznie skonstruowaną skarbonkę każda rodzina będzie mogła zabrać ze sobą do domu. Może przyda się Wam do zbierania oszczędności na jakiś ważny cel?
Warsztaty z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Podczas tych zajęć rodziny mogą korzystać z zasobów muzealnej warsztatowni. Jest to kontynuacja projektu realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Warsztaty poprowadzi Julia Janowska – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika (pdf).